Často kladené dotazy (FAQ)
Angína v létě
Angíny nepatří pouze k chladným měsícům roku, objevit se mohou i v létě. Na to, jak využít homeopatii v podpůrné léčbě angíny, se ptá jedna naše čtenářka.
Průjem po porodu
Po porodu se někdy mohou objevit potíže, se kterými se maminka předtím nesetkala – zácpa, nadýmání nebo průjem. Pomoci si můžete dodržováním správné životosprávy a také sledováním potravin, které tyto potíže mohly způsobit.
Noční chrápání dítěte
Děti občas chrápou – zejména při nemoci z nachlazení, rýmě či angíně. Pokud se ale chrápání objevuje každou noc, je nutné hledat příčinu. Tou bývá překážka v dýchacích cestách: zvětšené krční nebo nosní mandle, anomálie tváře, velký jazyk… Nejčastěji chrápání způsobuje zvětšená nosní mandle. Na naši poradnu se s prosbou o konzultaci obrátila lékárnice, která radí mamince malé holčičky.
Mononukleóza
Infekční mononukleóza je virové onemocnění šířící se slinami, proto je také nazývaná nemocí z líbání. K přenosu infekce může dojít i krví. Inkubační doba je 30–50 dní, akutní infekce trvá obvykle 2–3 týdny. Typickým projevem je povlaková angína se zápachem z úst a zvětšené podčelistní uzliny, dále se objevují celkové příznaky jako zvýšená teplota nebo horečka, malátnost, nechutenství, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů. Při lékařském vyšetření je často patrné zvětšení sleziny a jater.
Alergie na sluníčko
Jarní sluníčko nás láká ven – nechat se hladit jeho paprsky, nasát jeho oživující sílu. Ne všichni si ale tuto sluneční lázeň mohou dovolit. Bránit v tom může alergie na slunce, která se nejčastěji projevuje svědivými, zarudlými pupínky, slívajícími se do větších map. Někdy to mohou být jen drobné tečky podobné kopřivce, jindy můžou pupínky i mokvat.
Potíže s početím
Touha po dětech je přirozená. Když nastane vhodná doba pro rozhodující krok a pak se nepodaří počít potomka v předpokládaném čase, dochází k hlubokému zklamání.
Bolestivá menstruace u dospívající dívky
Menstruace může způsobit ženě několik těžších dní v měsíci. Ovlivňuje ji široká škála faktorů: chlad, cestování, nedostatek odpočinku, špatné stravovací návyky, stres a úzkost, nemoci apod. V důsledku těchto faktorů dochází k hormonální nerovnováze a pak se objevují i menstruační potíže.
Kandidóza v těhotenství
Kandidóza je časté onemocnění a nevyhýbá se ani gravidním ženám. Postihuje kůži a sliznice orgánů. Původcem kvasinkové infekce je Candida albicans. Předejít kvasinkové infekci se dá především díky silnému imunitnímu systému a pak i vhodnou stravou a dalšími režimovými opatřeními.
Parodontóza a homeopatie
Parodontóza je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů. Prvním krokem prevence parodontózy je předejít hromadění zubního plaku, který často vede k zánětu dásní. Neléčený zánět dásní pak může vést k parodontóze. Pokud se během čištění zubů stane, že dásně krvácejí, nemusíte hned propadat panice. Zpozornět je ale potřeba v případě, že tento stav přetrvává.
Kuří oka
Kuří oka se obvykle objevují zejména na kloubech v oblastech vystavených většímu tlaku a tření. Často se projeví jako následek nošení nevhodné obuvi (vysoké boty, úzká špička apod.). Kuří oko dosahuje velikosti 3–12 mm a má žlutošedé zabarvení.
Kontaktní ekzém
Kontaktní ekzém se objevuje v místě, kde působí dráždící látka – alergen. Kůže může svědit, zčervená, objevují se pupínky, někdy dokonce otok a mokvání. Pokud se kontaktní ekzém neléčí, může dojít až k celkovému postižení kůže.
Zvýšená hladina cholesterolu
O zvýšené hladině cholesterolu se hodně mluví – je to jeden ze strašáků naší civilizace. Na druhou stranu je potřeba vědět, že pomáhá tělu regenerovat, podporuje správné fungování paměti, je potřebný pro neurologické funkce, je nezbytný pro stavbu buněčných membrán… Směrodatným údajem při vyšetření cholesterolu by měl být poměr mezi HDL a celkovým cholesterolem a také poměr mezi triglyceridy a HDL složkou cholesterolu. A pokud tyto poměry nejsou v pořádku, lze i zde pomoci homeopatií?
Enuréza aneb noční pomočování dětí
Enurézou nazýváme noční pomočování dítěte staršího 5 let. Statistiky ukazují, že primární enurézou (přetrvávajícím pomočováním od narození) trpí 10 % dětí do věku 7 let. Příčiny jsou různé: rodinný výskyt, poruchy funkce močového měchýře, neurologické a urologické poruchy, poruchy spánku, psychické faktory atd.
S homeopatií na vyšetření?
Situace, kdy je potřeba vzít dítě k lékaři na vyšetření, není vždy jednoduchá – zvlášť, když musíme odejít z domu bez snídaně. U starších dětí se nabízí možnost vysvětlení, příslibu odměny, či nějakého jiného lákadla. Co si počít, jestliže jde o malé dítě, které ještě vysvětlování moc nerozumí?
Angína
Angína je zánětlivé onemocnění krčních mandlí. Šíří se kapénkovou infekcí a u jinak zdravých lidí bývá nejčastější příčinou bakteriální, nebo virová infekce. Co by doporučila MUDr. Zuzana Kornelová na konkrétní příznaky/projevy angíny a jaká homeopatika zvolit na detoxikaci organismu, pokud je antibiotická léčba nutná, si můžete přečíst níže.