Často kladené dotazy (FAQ)
Opakující se opary
Opary jsou nepříjemným onemocněním. Často se objevují při snížené imunitě, při nemoci, horečce či před menstruací. Může je vyvolat také stres. Důležité je najít příčinu a pak zahájit léčbu.
Rýma s kýcháním
Rýma může začít ucpaným nosem, někdy ji doprovází kýchání či kašel, jindy „z nosu valí jako z vodovodu“. Když se pak přidá suchý, nebo vlhký kašel, nevíme si někdy rady, který homeopatický lék bude k léčbě nejvhodnější.
Ekzém kolem nosu a úst
Ekzém se nejčastěji projeví na místech, kde je pokožka nejvíce zranitelná. Patří sem i oblast obličeje a krku. Lékař obvykle doporučí lokálně aplikované krémy (s kortikosteroidy), léky k potlačení zánětu apod. Avšak rozhodnout se můžete i pro homeopatii, která má v řešení kožních potíží své nezastupitelné místo.
Přetrvávající kašel a rýma
Laryngitida (zánět hrtanu) je nemoc virového původu. Po překonání tohoto onemocnění může být komplikací druhotná bakteriální infekce – například zánět průdušek jako v následujícím dotazu naší čtenářky. Dobrání konvenčních léků ještě nemusí znamenat vymizení všech potíží a kašel s rýmou mohou nemocného trápit dál.
Reflux u miminka
Když dítě po kojení hodně pláče, důvodem může být i reflux. Stejně tak můžou mít reflux i děti na umělé výživě, jak je patrné v případě holčičky z naší homeopatické poradny.
Před operací kolena
Homeopatie je skvělým pomocníkem nejen při řešení různých akutních potíží. Připravit se můžete i na plánovanou operaci. Díky homeopatikům se totiž urychlí hojení a sníží riziko některých komplikací, jako je zánět v místě pooperační rány nebo její špatné hojení.
Moučnivka v pusince
Moučnivka je bělavý povlak objevující se na patře, jazyku či dásních. Někdy na pohled působí jako sražené mléko. Okraje výsevu jsou červené a ohraničené. Ze začátku je možné povlak setřít, později pevně přilne k sliznici. Jde o plísňové onemocnění, proto je důležité předejít dalšímu rozšíření do trávicího traktu.
Noční skřípání zubů
Noční skřípání zubů je intenzivní skousávání čelistí, které doprovází hlasité skřípání zubů. Je zapříčiněno stahy žvýkacího svalstva. Často ho vyvolává podráždění ústní dutiny (nemoci dásní, změny stavby čelistní kosti apod.). Nepříjemným následkem dlouhodobě trvajícího bruxismu, jak se tomuto jevu odborně říká, je obrušování kousací plochy zubů, a tudíž i porušení skloviny. Těmto nezvratným následkům nočního skřípání zubů lze předejít použitím speciálních dlah na noc.
Zánět močových cest
Zánět močových cest je časté onemocnění, které je aktuální snad po celý rok. Jeho projevy mohou být intenzivní – ohrožující ledviny, jindy zas nenápadné s pouze jemnými potížemi. Příčinou může být bakteriální infekce, zadržování močení, nevhodný pitný režim, prochlazení a další.
Neklidný spánek miminka
Jsou miminka, která spinkají dlouho a klidně, jiná se zas ze spánku budí, spinkají krátce a jejich sny jsou neklidné. I zde může pomoci homeopatie.
Vlčí zrno
Víte, jaký je rozdíl mezi tzv. vlčím a ječným zrnem? Ječné zrno je zánět mazové žlázky u řasy na očním víčku. Projeví se jako bolestivá bulka na očním víčku, pálí, objeví se zarudnutí a otok. Vlčí zrno je cysta v oblasti očního víčka vzniklá ucpáním Meibomovy žlázky, což je nebolestivý uzlík nejčastěji na horním víčku. Rozdíl je také v lokalizaci: ječné zrno se objevuje na okraji očních řas, vlčí zrno uvnitř očního víčka.
Když miminko ve dne málo spinká
Miminka mají svůj vlastní rytmus bdění a spánku. Některá bdí ve dne delší dobu a noc prospinkají celou, u jiných je to naopak. Doba denního a nočního spánku se může změnit a děťátko si bude žádat vaši pozornost častěji.
Dlouhodobé svědění v uších
Příčin, které vyvolají svědění v uších, je vícero. Může to být nedostatečná tvorba ušního mazu, ale také jeho nadměrné hromadění, dále infekce horních dýchacích cest, plísňová infekce, některé nakažlivé nemoci (neštovice, spalničky), kožní onemocnění (ekzém, lupénka) či štípnutí hmyzem.
Průjem u kojeného dítěte
Kojené děti mají různý počet stolic denně. Průjem proto poznáme ne podle frekvence stolice, ale podle změny její barvy, hustoty či pachu. Příčiny mohou být různé. Jednou z nich je dietní chyba ze strany maminky.
Zalehlé ucho po koupání
Prvním krokem po koupání, potápění či skákání do vody by mělo být, že se pokusíme vodu z ucha vytřást ven. Jinak hrozí, že ucho zalehne, později může dojít i k zánětu zvukovodu.