Nutriční poradce doporučuje

 • Ilustrační foto

  Vitamin C – přírodní versus syntetický

  Na podzim nyní přichází do lékárny stále více zákazníků žádajících přípravky s vitaminem C, protože chtějí posílit imunitu a být celou zimu zdraví. Ano, vitamin C podporuje imunitu a má spoustu dalších tělu prospěšných funkcí. Ovšem není vitamin jako vitamin a je rozdíl mezi přírodní formou a formou syntetickou, tj. uměle vyrobenou v laboratoři. Přírodní vitamin C je látka složená z několika dalších látek. Jednou z jejích složek je i kyselina askorbová. Ale kyselina askorbová není vitamin C!

 • Zdroj: Mgr. Martin Jelínek | Ilustrační foto

  O výživě těla i duše - rozhovor s Mgr. Martinem Jelínkem

  Mgr. Martin Jelínek, lektor a autor řady kurzů a knih zabývajících se zdravou výživou a změnou životního stylu, je známý svým celostním přístupem ke zdraví, stravování a sportu. Absolvovala jsem několik jeho kurzů a všechny předčily má očekávání. Z informací získaných na kurzech stále čerpám ve svém pracovním i soukromém životě. 

 • Zdroj: Shutterstock | Ilustrační foto

  Zácpa – nestyďme se o ní mluvit

  Jednou ze základních otázek, kterou by klienti při prvním setkání s nutričním poradcem měli slyšet, je otázka na správné vyprazdňování, tedy na pravidelnou stolici. Nejen proto, že zácpa výrazně komplikuje hubnutí, ale zejména proto, že může v případě chronických potíží vést k oslabení imunity a ke vzniku celé řady závažných onemocnění (vznik polypů ve střevě, onkologické onemocnění střev a konečníku aj.). A také pro její poměrně častý výskyt (až 30 % mezi dospělými).

 • Zdroj: Lucie Nestrašilová | Ilustrační foto

  KPZ do aktovky aneb tip na zdravé mlsání ve škole

  Co dělat, když mají děti ve škole hlad, svačina je snědená a do oběda ještě daleko? 

 • Zdroj: Shutterstock | Ilustrační foto

  Máte trápení s bolestmi hlavy? A víte, že může souviset s jídlem?

  Mne naštěstí bolesti hlavy netrápí, ale mé klienty ano. Někteří z nich trpí „pouze“ bolestmi hlavy, jiní pak migrénami. Bolestí hlavy je dle Mezinárodní společnosti pro bolest hlavy více než 150 různých tipů. Mohou být způsobeny úrazem, poraněním krční páteře, intoxikací cigaretovým kouřem, nedostatkem spánku, kolísáním krevního tlaku, hormonálními výkyvy atd. Někdy trvá dlouho, než nemocný odhalí souvislosti, a někdy je bohužel nenajde nikdy.

 • Ilustrační foto

  Byliny pro mne nejsou bylinky

  Když se řeknou bylinky, vybavím si majoránku, bazalku nebo oregano. Skvělé přísady do jídla, které nejen chutnají, ale mají i příznivý vliv na zdraví. Můj článek se však nebude týkat těchto bylinek. Chci se s vámi podělit o příběh své klientky, paní Aleny. 

 • Zdroj: Shutterstock | Ilustrační foto

  Hydratace těla aneb proč je tak důležitý pitný režim

  V létě nás počasí dokáže občas velmi překvapit – hlavně ta vedra! Obzvláště organismus malých dětí a starších lidí je k dehydrataci náchylnější. Dehydratace je stav narušení vnitřní rovnováhy organismu v důsledku ztrát tekutin. Tekutiny ztrácíme pocením, dýcháním, močí, stolicí a zvracením. I zdravý organismus se ve vysokých teplotách může rychle dostat do stavu dehydratace, a proto je dobré tomu raději předcházet.

 • Ilustrační foto

  Zkoušeli jste někdy hladovět?

  Já ano. Půst držím celkem pravidelně, vždy za úplňku, někdy i v novoluní. A jednou za rok si jednodenní půst prodloužím na 3 dny. Důvodů je více, ale tím hlavním je odlehčit trávení, zkrátka dát mu na jeden den volno. Při úplňku je hladovění snazší, tělo snáší hlad daleko lépe než v jiné dny. Tedy alespoň u mne to tak funguje.

 • Ilustrační foto

  Cvičte, cvičte, cvičte – očima!

  Když je člověk mladý, bere spoustu věcí samozřejmě. Vyprané prádlo, pečivo ve spíži i toaletní papír na stojanu. Stejně je to i se zdravím. Tedy pokud mu choroba či úraz nedá životní lekci. Postupem času si člověk začíná některých věcí vážit (já z těch výše uvedených všech), ale zdraví asi nejvíce. A o očích to platí dvojnásobně. I když je slepota v pořadí postižení až na třetím místě (za mentálním postižením a hluchotou), je pro nás představa, že o zrak přijdeme zcela, děsivá.

 • Zdroj: Lucie Nestrašilová | Ilustrační foto

  Není hořčík jako hořčík

  Hořčík patří mezi základní minerály našeho těla a účastní se metabolických pochodů buněk. Podílí se na tvorbě energie tím, že podporuje transport cukrů do buněk a zlepšuje využití kyslíku v buňkách a tkáních. Energie, která se v buňkách tvoří, je nezbytná pro jakýkoliv pohyb a výkon. Proto má organismus při zvýšené fyzické námaze větší požadavky na hořčík. Zdraví a vitalita jednotlivých buněk se pak promítá do celkového zdraví a kondice našeho těla.

 • Zdroj: Shutterstock | Ilustrační foto

  Jak snížit u dětí touhu po sladkostech?

  Jak a čím lze dětem nahradit sladkosti, aby neměly potřebu nezdravého bílého cukru? O své zkušenosti se s vámi podělí naše nutriční poradkyně Ing. Ludmila Pszczolková.

 • Zdroj: Lída Kindlová | Ilustrační foto

  Bolesti bříška po mléčné kaši...

  Bolesti bříška jsou častým problémem dětí i maminek. Mohou mít celou řadu příčit, od dietní chyby přes anatomickou anomálii až po psychickou zátěž. Bolesti po mléčné kaši logicky spadají do skupiny dietních příčin. I zde ale můžeme uvažovat o několika variantách.

 • Zdroj: Lucie Nestrašilová | Ilustrační foto

  Tvrdá voda. Má vliv na naše zdraví?

  Tvrdost vody je dána obsahem rozpuštěných minerálů - ty voda získává z prostředí, kterým protéká. Může být přechodná nebo trvalá. Přechodná tvrdost je způsobena rozpuštěným hydrogenuhličitanem vápenatým a lze ji varem odstranit (vzniká pak vodní kámen). Trvalá tvrdost vody má původ ve zvýšeném obsahu chloridů, síranů, dusičnanů a křemičitanu. Tuto tvrdost vody nelze varem odstranit, na trhu je ale možno sehnat několik přístrojů, které umí uvedené minerály z vody odfiltrovat.

 • Zdroj: Lucie Nestrašilová | Ilustrační foto

  Jídlo po sportu. Co jíst či nejíst?

  Poslední dobou se potkávám se spoustou lidí, známých i neznámých, kteří rádi a pravidelně sportují, intenzivně a poctivě pracují na svých postavách. Velmi jim fandím, vždyť já jsem také nadšená sportovkyně. Co mě ale někdy zaráží je přístup jednotlivců ke stravě po tréninku či jiné sportovní aktivitě. Někde v jejich podvědomí je zakódovaná informace o tom, že pracně vysportované a vypocené kalorie a spálené tuky přece nemůžou hned zase dojíst.

 • Zdroj: www.skutecnezdravaskola.cz | Ilustrační foto

  Školní stravování a iniciativa Skutečně zdravá škola

  Projekt SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA je v obecném povědomí zapsán ve dvou protichůdných rovinách. Na jedné straně stojí zastánci názoru, že projekt k „ozdravení“ školních jídelen je v současnosti potřebný a může pomoci dětem k uvědomělému nahlížení na stravu, naučí je zdravě jíst a „pohne ledy“ v obecných nařízeních pro školní jídelny. Pohled druhé strany je opačný, když ho zjednodušíme, tak lze říci, že tento projekt považují za vymýšlení úzkostných maminek.

zpět
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze