Kašel
V homeopatii existují desítky léků na kašel, vybíráme je na základě příznaků jakými je charakter kašle (suchý, dráždivý, záchvatovitý atp.), co a kdy příznaky zhoršuje, jaké má pacient průvodní příznaky a tak dále.

Zdroj: Shutterstock
Vzhledem k tomu, že volba monokomponentního léku pro různé typy kašle je pro laiky poměrně složitá, pro samoléčbu kašle u zánětu horních i dolních dýchacích cest doporučujeme přírodní prostředek sirup Stodal. Tento sirup obsahuje kromě bylinných extraktů i několik homeopatických monokomponent. Právě díky tomuto komplexnímu složení účinkuje u vlhkého kašle jako expektorans (podporuje odkašlávání) a u suchého kašle má tlumivý efekt.
Sirup Stodal je vhodný pro děti od 1 roku.
Dávkování pro děti od 1 roku: 1 čajová lžička 3-5x denně
Dávkování dospělí a mladiství: 1 polévková lžíce 3-5x denně
Z fytoterapie na usnadnění odkašlávání při zahlenění doporučujeme z osvědčených receptů našich babiček: sirup z listů břečťanu nebo sirup ze smrkových výhonků a zevně potírat hrudník tymiánovým krémem.
U kojenců a malých dětí se poměrně často vyskytuje záchvatovitý noční kašel s nutkáním na zvracení, doporučujeme tuto homeopatickou kombinaci:
- IPECA 5 C + DROSERA 30 C
Dávkování: od každého léku 10 granulí do 100 ml studené neperlivé vody, před použitím zamíchat, upíjet v rytmu kašle. Každý den zamíchat nový roztok.
Po podání těchto dvou léků se záchvaty kašle velmi rychle zklidní a většinou kašel do 48 hodin odezní, nebo výrazně změní charakter.
Již naše babičky používaly při kašli prsní zábaly. Dětský eukalyptový bio balzám doporučujeme při kašli, nachlazení a dýchacích potížích. Obsažené oleje mají antimikrobiální účinky, zlepšují prokrvení pokožky a ulehčují dýchání. Tento balzám vtíráme do hrudníku, zad a reflexních plošek chodidel.
U všech uvedených doporučení platí: pokud nedojde ke zlepšení do 48 hodin, konzultujte stav s ošetřujícím lékařem.