Rýmou jsou nejčastěji postiženy právě malé děti. V období vyššího výskytu infekční rýmy ve školce můžete preventivně používat nosní olej. Obsahuje směs éterických olejů s antimikrobiálním účinkem. Nanáší se v tenké vrstvě na ústí a okolí nosu a zabraňuje jeho vysoušení, což obzvlášť oceníte v topné sezóně.
V klinické praxi našich pediatrů se na rýmu u novorozenců a kojenců osvědčily následující dva přípravky:
- Nux vomica 9 C - v noci ucpaný nosánek, ráno kýchání a průhledný sekret
- Sambucus nigra 9 C - ucpaný nos, při kojení miminko pouští prs, aby se mohlo nadechnout, v noci pokašlává a budí se ucpaným nosem. Hodně se potí.
Dávkování: 10 granulí vybraného léku (lze i kombinovat) rozpustíme ve 100 ml převařené kojenecké vody a podáváme po lžičkách 4x denně až do zlepšení, pak postupně lék vysadíme.
- Lokálně do nosu stříkejte homeopatický sprej Euphorbium ze začátku 4-5x denně, pak postupně snižovat počet dávek.

Autor: MUDr. Eva Kettmannová, alergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii
Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději čte klasickou literaturu.
Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."
Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“