První pomoc při drobných úrazech

Taky se vám stává, že jste se svou ratolestí na dětském hřišti a trnete hrůzou, kdy se vašemu nebo některému z ostatních dětí něco stane?

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Pominu-li sezení na písku a stavění hradů z báboviček a občasné požívání písku, mám na mysli vzduchem létající houpající se děti, v jejichž blízkosti hrozí úraz jak při zhoupnutí vpřed i vzad, nebo děti lezoucí po lanových schůdkách a toužící po sklouznutí se na rozpálené nerezové klouzačce. První dva roky života mého dítěte jsem měla z těchto moderně vytvořených klouzaček hrůzu a vždy jsem přemýšlela, jak se takovému dětskému hřišti vyhnu, aby se můj syn nedožadoval pobytu na něm. Nevím, kdo tyto klouzačky navrhuje, ale nad jejich nepraktičností vždy znovu žasnu a s nostalgií si vzpomenu na naše staré klasickým žebříkem obdařené klouzačky, na něž dítě v pohodě vylezlo a s radostí se sklouzlo.

Pak zde máme i asfaltové okruhy, na kterých jezdí děti na všem, co má nějaká kola – na kolech, odstrkávadlech, na koloběžkách i na in-linech, a to mezi dalšími během zapálenými dětmi. Lze nazvat až zázrakem, že většina pobytů na dětském hřišti dopadne dobře. I přesto se občas stane, že se vrátíte s dětmi domů s drobnými rankami, odřeninami či s menšími úrazy.

Jak si s drobnými úrazy můžeme poradit?

  • Nejprve ránu vyčistěte – omyjte ji proudem vody a mýdlem (se silně znečištěnou ránou jděte k lékaři!).
  • Ránu vydezinfikujte dezinfekčním roztokem.
  • Velkým pomocníkem pro zhojení rány a úlevy od bolesti je homeopatický lék Arnica 9 nebo 15 C. Užívejte 3x 5 granulí po 10 minutách, následně přibližně 3x každou půlhodinu, v případě potřeby v léčbě pokračujte v průběhu celého dne. Další den pokračujte v dávkování 2-3x denně až do zhojení.
  • Ke zklidnění otoků a krevních podlitin způsobených naražením napomůže i Arnigel. Kromě jiného působí i na svalovou únavu po sportovním výkonu či jiném fyzickém přetížení.

K Arnice můžete přidat některý z níže uvedených léků. Pro všechny léky platí stejné dávkování: na začátku 3x každou půlhodinu, pak stačí 3x denně, 1 dávka = 5 granulí.

  • Hypericum perforatum 15 C - pokud je postižené místo velmi bolestivé, hlavně postižení rtů, konečků prstů, kolem přirození. Tento lék se také velmi osvědčil u poranění kostrče.
  • Ledum palustre 9 C – společně s Arnikou doporučujeme na rychlejší vstřebání monoklů kolem očí. Tento lék je vhodný u drobných i závažnějších bodných ran. 
  • Staphysagria 9 C – hojí všechny řezné rány, a to jak úrazy, tak operační rány.
  • Nezapomínejte na to, že samotnému hojení napomáhá vzduch, slunce a mořská voda.

Pokud se rána nehojí, nebo začne hnisat, neprodleně vyhledejte lékaře!

zpět
Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilová, šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Poznámka: Tento článek byl napsán pod odborným dohledem MUDr. Evy Kettmannové.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze