Puberta

…jednoduchý, jasný návod. Hříšníka je třeba potrestat, pomýlenému vysvětlit, kde dělá chybu a co má napravit. Je také dobré nápravu kontrolovat, neškodí hrozit možnými sankcemi. Zkrátka je třeba zjistit, co funguje, a to přinejmenším důsledně pokárat a pak třeba nabídnout jediný správný návod jak žít. Jaká je účinnost těchto postupů, asi všichni víme.

Puberta

Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by stačilo, aby „experti na optimální život“ napsali brožurku, kterou by každý občan obdržel hned v porodnici. Pak by stačilo dohlédnout, aby se informace v ní obsažené dostaly k adresátovi v takové formě, aby je pochopil, a můžeme zavřít věznice, psychiatrická zařízení, dětské domovy, centra pro drogové závislosti, atp., neboť každý bude vědět, co je a není dobré, a bude se tím řídit. Podobných pokusů bylo v historii lidstva bezpočet – vždy se stejným výsledkem – nefunguje to. Nefunguje to proto, že nevyžádané rady nejsou účinné. To ví každý rodič, který vychovával pubertální dítě. Kolik slov bylo už asi na světě ztraceno a kolik (velmi dobrých) rad marně vysloveno na adresu vlastních dětí?“…tolik citace z knihy pana profesora Zdeňka Matějčka „Co, kdy a jak ve výchově dětí. Praha, Portál 1996, přesněji slova paní dr. Věry Capponi, které si pan profesor Matějček vypůjčil.

Puberta našich dětí nás většinou děsí. Necháme se bezelstně svým okolím strašit příběhy, jak strašné soužití s dítětem v pubertě je. S manželem máme dohromady 5 dětí, z toho 2 již „po pubertě“, 2 v pubertě, 1 daleko před pubertou. Období puberty dítěte je opravdu nelehké, to mohu potvrdit. Nepřináší nám však jen špatné věci, ale i dobré. Jedná se o velice důležitou část života člověka, o závěrečnou fázi dětství. Spousta věcí v pubertě končí, mnoho nových však začíná. Dítě je na počátku dospělosti. Je velmi kritické, avšak bystré, je velmi citově nabité, snaží se prosazovat své názory, mění se jeho pohled na svět. Je to období plné změn doprovázené „nespravedlivým“ hodnocením rodičů-vychovatelů. Dítě má svůj svět, objevuje svou intimitu, odehrává si vlastní vnitřní citový život.

Lze si s pubertou nějak poradit?

Je lepší toho více nedělat, než dělat. Buďte zdrženlivý, obrňte se trpělivostí a hleďte optimisticky do budoucnosti. Vsaďte na humor, rozlište však, kde začíná a končí lehká přátelská ironie a co bude Vaše dítě považovat za posmívání! Tápání dítěte v období puberty neberte jako životní tragédii a ohrožení jeho budoucnosti. Umožněte mu, aby se o sebe mohlo samostatně starat, dejte mu důvěru. Ptejte se dítěte, co a jak chce dělat, daleko spíše, než abyste mu kázali a přednášeli svá životní moudra. Dítě si bude vaší důvěry vážit a vám nezbývá než doufat, že vaši důvěru nezklame. U nás doma máme již dvě puberty za sebou a i s občasným sebezapřením a trápením nás, rodičů, jsme ji v pohodě zvládli. Nyní jsme již po fázi tréninku u dalších dvou „pubert“ a hodláme se vydat stejnou cestou. Přeji Vám, abyste i Vy měli štěstí a pubertu Vašich dětí v klidu a v pohodě zvládli.
 

zpět
Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilová, šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Poznámka: Tento článek byl napsán pod odborným dohledem MUDr. Evy Kettmannové.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze