Střípky z historie…Homeopatický lék „Solanum malacoxylon“

Každý lék používaný v homeopatii má svoji historii, stejně jako každý alopatický lék. Víte například, jak začala být homeopaticky využívána rostlina, která pochází z Argentiny, jménem Solanum malacoxylon?

Ilustrační foto

V roce 1898 Francois Ligniére, francouzský veterinář, popsal endemickou chorobu, decimující stáda hovězího dobytka na argentinských pampách – enteque seco. Tato nemoc se mimo jiné vyznačovala ztuhlostí končetin, neschopností chodit a hyperkalcemií. V roce 1927 von Collier objevil původce této choroby. Zvířata totiž okusovala listy keře Solanum malacoxylon. V roce 1981 Gilbert Benyamine, lyonský lékař, začal používat tuto rostlinu v homeopatických ředěních k léčbě kalcifikující periartritidy ramenního kloubu, zvané dnes „syndrom rotátorů“.

Od té doby lékaři i fyzioterapeuté odborníci v homeopatii tento lék předepisují k léčbě:

  • kalcifikujících tendinitid (záněty šlach)
  • periartritídy ramenního a kyčelního kloubu (zánět okolí kloubu)
  • acromiodeltové bursitidy (zánět tíhového váčku na kloubu připojujícím klíční kost k rameni)
  • chondrokalcinózy (onemocnění kloubů vyvolané zvýšeným ukládaním vápenatých krystalů).

Rostlina, Solanum malacoxylon, byla v minulosti využívána i v alopatii, a to pro svůj kalcifikační účinek při špatné absorpci vápníku, hypoparathyroidě a hypokalcemii.

zpět
Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilová, šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze