Přírodní kosmetika
Proč se musí doma vyrobená kosmetika konzervovat?
Protože naše ruce, pomůcky k výrobě a nádobky na kosmetiku nejsou sterilní. Od okamžiku, kdy do emulze přidáte vodu, mají do té doby neškodné bakterie a plísně úžasné podmínky k množení. Pokud nechcete svůj produkt zahltit konzervanty, musíte dodržovat úzkostlivou hygienu. Tím snížíte výskyt choroboplodných zárodků na minimum. To vše podpoříte dezinfekcí pomůcek, kelímků a rukou alkoholem.
Vyrobte si luxusní šlehané máslo k péči o pleť
Jak vyrobit přírodní kosmetiku doma? Pro míchání domácí kosmetiky nepotřebujete žádné drahé laboratorní vybavení. Vystačíte si s tím, co najdete v kuchyni. Vařič s vodní lázní pro ohřátí surovin, kuchyňskou digitální váhu vážící alespoň na gramy a ruční elektrický mixér. Oleje a hydroláty můžete zpočátku ohřívat v menších zavařovacích sklenicích.
Domácí přírodní kosmetika: smysluplný koníček
Nápad vyrábět si přírodní kosmetiku doma není žádná novinka. V sousedním Rakousku a Německu už funguje několik desetiletí. Z počátečních mastných a těžkých krémů se díky možnosti používat moderní postupy a suroviny vyvinuly báječné emulze, které lze využít v kosmetické a aromaterapeutické praxi. Kvalitní suroviny pro výrobu přírodní kosmetiky si může každý objednat na internetu a kosmetiku vyrobit v pohodlí domova. Stačí dodržet poměry tří základních surovin, postup a hygienu.
Je domácí přírodní kosmetika lepší než konvenční?
Hitem dnešní doby se stává přírodní kosmetika. Zvídavý zákazník by rád věděl, jaký je rozdíl mezi komerční a přírodní kosmetikou, kterou si dnes jednoduše můžete vyrobit doma.
Domácí olej po opalování
Letní sluníčko dovede být velmi silné nejen u moře, ale i v našich středoevropských podmínkách. Je proto dobré kůži po pobytu na slunci ošetřit.
Chemické barvení vlasů a jeho zdravotní souvislosti
Téma karcinogenity chemických vlasových barev, zejména ve vztahu k rakovině močového měchýře, je často diskutované. Na internetu se v mezinárodním měřítku vyskytuje i pod titulkem „fámy“. Jaké jsou v tomto postoje?
Chemické barvení vlasů – škodlivé či ne?
Obvyklý pohled na barvení vlasů je - „však barvím pouze vlasy, proto není zase až tak nutné dělat si starosti ohledně chemické podstaty barvení…“. Jinými slovy, i když si uvědomujeme, že naše tělo není na novodobou chemickou zátěž stavěné a je vhodné přistupovat k ní obezřetně, zabýváme se zejména tím, co vysloveně přijmeme do organismu, např. stravou. V rámci kosmetiky je pak snazší uvědomit si souvislosti u pleťových krémů a tělových mlék, které nanášíme na pokožku a přímo vidíme, jak se vstřebávají. V jejich případě tak máme větší tendenci směřovat se od typické chemické kosmetiky k certifikované přírodní kosmetice. Avšak co barvy na vlasy? Jsou při barvení vlasů ve hře skutečně „jen vlasy“, bez vlivu na náš organismus a zdraví?
Barvení vlasů – chemické versus přírodní
Čím dál větší počet z nás se vědomě zajímá o udržení a podporu svého zdraví a jeho zbytečné nenarušování. Mezi faktory s negativním dopadem na naše zdraví patří i velké množství různorodých syntetických látek, se kterými přichází organismus v dnešní době do styku, a to i skrze kosmetiku a barvy na vlasy. Tyto uvědomělé tendence se proto projevují i ve způsobu barvení vlasů.
Kokosový olej
Z různých stran se na nás valí informace o důležitosti a prospěšnosti anebo naopak škodlivosti různých tuků. V jednom se už "potravinoví experti" shodli - tuky ano, ale ne ztužené. A nyní je na nás pochopit a vybrat si, ty správné tuky. Obecně nám jsou doporučeny oleje nejlépe za studena lisované. Mezi nimi olivový, sezamový, slunečnicový, dýňový, lněný, arašídový, avokádový, konopný... Všechny mají přínos pro naše zdraví. A někdo k nim rád přidá i KOKOSOVÝ olej.
10 důvodů pro přírodní certifikovanou kosmetiku
Napadlo vás někdy přečíst si etikety na kosmetických výrobcích? Zkuste to a možná, stejně jako v mém případě, poletí všechny vaše šampony, mýdla, krémy a bůhvíco dalšího kosmetického do koše. Přesně tady totiž začaly moje důvody, proč používám přírodní kosmetiku…
Domácí lázně ze "spižírny"
Víte, že potraviny, které máte běžně v lednici, mají blahodárné účinky na tělo a pleť? Pokud si dáte pozor, zda nejste alergičtí na jejich složení a zda není lhůta spotřeby potravin již prošlá, zjistíte, jak skvěle se po jejich „vnějším” užití budete cítit.
Jaké jsou tipy našich babiček?
Vejce
Bílek matuje mastnou pleť, žloutek hydratuje a vyživuje suchou pleť.
Vaječná pleťová maska:
Vajíčko rozmícháme vidličkou, přidáme několik kapek citronu. Naneseme na obličej a po 15ti minutách masku smyjeme.
Petržel
Rozjasňuje pleť, obnovuje její barvu, zmírňuje podráždění pleti.
Pleťová maska z petržele:
Čtvrt sklenky posekané natě petržele, jednu lžičku lněného semínka smícháme s polovinou sklenky husté smetany. Naneseme na pleť a po 20ti minutách umyjeme.
Žvýkání čerstvé petrželové natě pomáhá při odstranění nepříjemného zápachu z úst.
Jogurt
Vyživuje a rozjasňuje pleť.
Maska z jogurtu:
Lžicku ovesných vloček smícháme s polovinou sklenky přírodního jogurtu. Naneseme na pleť, vmasírujeme a po 10ti minutách smyjeme vodou.
Maska z jogurtu pomáhá na rozšířené póry a čistí je.
Řeřicha
Obsahuje vitaminy: A, B1, B2, E, PP, magnezium, vápno, chrom
Maska z řeřichy:
Půl sklenky čerstvé řeřichy smícháme se dvěmi vrchovatými lžícemi krémového tvarohu. Naneseme na pleť a po 20ti minutách smyjeme vodou.
Med
Regeneruje zvláště suchou pleť.
Med smícháme s několika kapkami čerstvého citronu a naneseme rovnoměrně na tvář a dekolt. Po 15ti minutách smyjeme vodou.
Okurka
Pro rozjasnění pleti - na 15 minut rozložte na obličej tenké plátky čerstvé salátové okurky.
Maska pro hladký dekolt:
Očištěnou a nastrouhanou okurku smíchejte s bramborovou moukou a naneste na dekolt.
Citron
Pro rozjasnění kůže na rukou namočíme dlaně do vody s citronem a plátky citronu je masírujeme. Poté na ně naneseme masku z uvařených brambor smíchaných se smetanou, kterou smyjeme po 20ti minutách. Ruce budou rozjasněné a hladké.
Ananas
Plátek ananasu rozmixujeme s kelímkem přírodního jogurtu bez cukru. Naneseme na ruce a po 10ti minutách smyjeme.
Banán
Rozmixovaný banán naneseme na tvář [pozor na oči] na 10 až 15 minut. Maska vyživuje a napíná pleť. Obkład z rozmačkaného zralého banánu smíchaného s hustou smetanou přikládáme na hrubou kůži na loktech, přikryjeme navlhčenou gázou. Umyjeme po 15ti minutách. Kůže bude měkká a jemná.
Česnek
Pět stroužků česneku smícháme se dvěma lžičkami olivového oleje a polovinou lžičky sody, kterou rozpustíme ve sklenici vody. V této směsi namočíme gázu a několikrát denně ji přikládáme na potlučená místa na těle. Působí hojivě.
Tvaroh
Tvaroh smícháme se lžičkou medu a dvěma lžičkami smetany. Naneseme na pleť a po 15 minutách smyjeme. Pleť bude hydratovaná a pevná.
Čaj
Obkłady z černého čaje bez aromatu působí hojivě na modřiny. Obkłady z použitých sáčků čaje pomáhají na opuchlé oči. Stejně jako ochlazené lžičky z lednice. Obklad z čaje působí na hojení oparu.
Mléko
Mléko obsahuje vápno, fosfor, vitamíny A, E i ze skupiny B, díky kterým je pokožka vyživená a rozjasněná. Jeho složení lze využít do koupele. Do vany vlijeme 2 litry mléka. 15ti minutová koupel kůži vyhladí a osvěží.
Obecně si pamatujte, že byste masku neměli nanášet okolo úst a očí. Pokud na pleti ucítíte štípání nebo pálení, ihned masku smyjte, potraviny mohou vyvolat alergickou reakci. Po umytí masky vlažnou vodou, naneste krém odpovídající typu vaší pleti.
Užijte si své "domácí lázně"!