Čeká vás operace? Lékař radí, jak předejít komplikacím...

Operační výkon je v každém případě významným zásahem do integrity lidského těla. Vždy i ta sebemenší operace s sebou nese riziko problémů od těch považovaných za banální až po ty závažné.

Ilustrační foto

Aby pacient operaci přestál co možná nejlépe, musí se operatér i anesteziolog snažit míru operačního rizika co nejvíce minimalizovat. Například tím, že k operaci přistoupí indikovaně a po důkladném vyšetření pacienta a pečlivé přípravě.

homeopatie ale může významným způsobem napomoci prevencí některých komplikací a může být i šetrným pomocníkem v řešení některých méně závažných pooperačních stavů.

Zejména v případě plánovaných operací, jako jsou třeba implantace endoprotéz kloubů, ale v podstatě u jakékoliv plánované operace, je akutní infekční onemocnění jako nachlazení, rýma a kašel důvodem, že se taková operace musí zrušit a přesunout na jiný termín. Někdy i za velmi dlouhou dobu. Abychom se takovým problémům vyhnuli, je vhodná homeopatická prevence a posílení imunitního systému. Například u zmíněné endoprotézy kyčelního kloubu je vhodné měsíc či dva před termínem operace začít užívat Oscillococcinum, 1 tubu týdně. K posílení imunitního systému již krátce před operací je vhodné Oscillo doplnit lékem Echinacea angustifolia 5 CH, 2x denně 5 granulí, a to přibližně 14 dní před datem operace. Zmíněné léky zajistí optimální stimulaci celého imunitního systému. Tuto prevenci infekce před operací je vhodné završit ještě lékem Pyrogenium 15 CH, 5 granulí večer a pak ráno před operací. Tento lék představuje prevenci hnisavých komplikací v operační ráně. Můžeme jej pak ještě použít 1x denně 3 dny po operaci.

Pro dobré hojení rány je samozřejmě preventivně i léčebně nejlepším lékem Arnica montana 15 CH, opět večer a ráno před operací a po operaci, jak je to jen možné - nejprve podle intenzity bolestí a posléze 3x denně 5 granulí až do zhojení. Prevencí komplikovaného hojení je samozřejmě i optimalizace krevního srážení, což docílíme lékem Phosphorus 9 CH podaným večer a ráno před operací.

Po operaci a anestezii může nastat řada stavů, které lze považovat za “běžné”, ale které můžou pacienta velmi obtěžovat. Asi nejčastější pooperační nepříjemností je pooperační nauzea a zvracení. Příčin je zde mnoho. Anestetika, podráždění zažívacího traktu operačním výkonem (zejména tedy břišní chirurgie a gynekologická operativa ) a mnohé další. Většina těchto potíží odpovídá obrazu léku Phosphorus - zmatenost, neví, kde je, závrať, slabost. Intenzivní nevolnost, nucení na zvracení. Žízeň na studenou vodu, ale krátce poté co se napije, vše vyzvrací. Phosphorus 15 CH či 30 CH by měl pacient dostat co nejdříve po operaci, nejlépe ještě na dospávacím pokoji nebo co nejdříve na pooperačním oddělení a dávku opakovat dokud se nebude cítit lépe.

Dalším problémem v pooperačním období může být paralýza střev, opět nejvíce po velkých operačních výkonech (operace velkých cév, páteře, hrudní operace), nebo po operacích v dutině břišní. Pacient pak nemůže pít ani jíst, má problémy s vyprazdňováním, nadýmáním a bolestmi břicha. Krom operačního traumatu se na tomto stavu podílí i vliv anestetik a řada dalších vlivů. Osvědčenou kombinací na prevenci i léčbu těchto nepříjemností je Nux vomica 5 CH na podporu jaterního metabolizování a detoxikace a Raphanus sativus niger 5 CH. Lék na paralýzu střev s plynatostí, kdy pacientovi neodchází konečníkem plyny, je nadmutý a intenzivně říhá. Oba tyto léky se podávají 3-5x denně po 5 granulích. Vhodné je začít s jejich podáváním již druhý den po operaci.

Nepříjemnosti spojené s cévkováním močového měchýře, což je pro některé operace nezbytné, nebo po jakémkoliv urologickém výkonu, který se odehrával přes močovou trubici (cystoskopie, uretroskopie, operace prostaty) pak výrazně zmenší lék Staphysagria 15 CH podávaná opět 3-5x denně po 5 granulích.

Málo známým problémem po operaci a anestezii je stav, který se odborně nazývá pooperační kognitivní deficit. Tedy to, že pacient má po operaci různě časté a dlouhé epizody, kdy si nemůže vzpomenout na něco z předoperačního období - název nějaké věci, jméno člověka, kterého dobře zná, co kde dělal a tak podobně. Je to problém poměrně častý, byť ani pacienti o tom často nemluví. U starších pacientů se objevuje samozřejmě více než u mladších. Postihuje až desítky procent operovaných a anestezovaných a může jim výrazně ztížit zařadit se po operaci zpět do běžného života. Co se s tím dá dělat??? Homeopatický lék Phosphorus 30 CH (opět), 1x denně 5 granulí po dobu i několika týdnů po operaci zlepší metabolismus mozkových fosfolipidů a tím i funkci mozku. Jeho efekt se dá pak ještě doplnit lékem Kalium phosphoricum 15 CH u lidí, kteří si budou stěžovat na duševní únavu a nevýkonnost po anestezii a operaci.

MUDr. Jaroslav Čupera

zpět
MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera, lékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze