Máte ve své lékárničce lék HYPERICUM PERFORATUM?

V měsíci červnu se nejoslabenějším orgánem v těle stává orgán taktéž patřící pod prvek ohně, párový k srdci, a tím je tenké střevo. Nicméně, v tomto měsíci bych zde chtěl zmínit jiný lék. Tím lékem je Hypericum perforatum, čili třezalka tečkovaná. Homeopaté ji často označují jako „Arniku nervů“ a to přesně vystihuje oblast jejího účinku.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Hypericum je hlavním lékem poranění nervové tkáně, a nebo bohatě inervovaných a tedy velmi citlivých částí těla. Charakteristické pro tento lék jsou velmi intenzivní vystřelující bolesti, které sledují dráhu nervů. Hypericum je jednak lékem akutních stavů, ale velmi dobře poslouží i při léčbě následků takových úrazů.

Při poranění nervů a nervové tkáně je tedy Hypericum indikováno:

 • v případech poranění páteře
 • jako doplňkový lék u otřesů mozku
 • u tzv. fantomových bolestí po amputacích končetin
 • při léčbě pásového oparu nebo tzv. postzoosterové neuralgie

U poranění silně inervovaných částí těla lze tento lék využít:

 • při silných a pro lék charakteristických bolestech po pádech či úderech
 • při léčbě po kousnutí zvířetem či bodnutí hmyzem
 • u bodných poranění (bodnutí ostrým předmětem, trnem, po odběru krve, epidurálu či piercingu)
 • při poranění konečků prstů, nehtů
 • při poranění kostrče – jak po pádech, tak i například po komplikovaném instrumentálním porodu
 • při bolestech zubů před či po stomatologickém ošetření, kdy bolesti jsou spojené s velkou přecitlivělostí na teplo i chlad
 • indikováno i v případech silně bolestivých a citlivých jizev.

Zhoršení bolestí je vždy vyvoláno dotykem, vlhkem, chladem a změnami počasí.

Tento lék je nutno vždy používat ve vyšších ředěních jako je 15 či 30 C. V akutních stavech lze podávat 5 granulí i v hodinových intervalech, u chroničtějších potíží tento lék podáváme 2-3x denně.

V případě prakticky všech akutních úrazů je vhodná kombinace léku Hypericum s Arnica montana. V případech pokousání zvířaty či bodných poranění lze Hypericum kombinovat s Ledum palustre.

V případě závažnějších poranění je samozřejmostí adekvátní lékařské ošetření.

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

zpět
MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera, lékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze