Dr. Gully?...Darwinův lékař!

V každém životopise o věhlasném vědci Charlesu Darwinovi, který se zmiňuje o jeho zdraví, se píše o tom, že lékařem, který mu poskytl tu nejlepší léčbu, byl Dr. James Manby Gully.

Ilustrační foto
Zdroj: www.wikipedia.org

Darwinův proslulý lékař, Dr. Gully se stal v roce 1848 členem Britské homeopatické společnosti, tedy rok předtím než začal léčit Charlese Darwina.

V roce 1846 napsal Dr. James Manby Gully knihu s názvem „Vodoléčba u chronických onemocnění“. Kniha byla natolik populární, že vyšla v pěti vydáních! V prvním vydání této knihy velmi kritizoval konvenční medicínu té doby, i když tato kritika platí i pro medicínu dnešní. Gully velmi ostře kritizoval „Polypragmazii"*, tj. předepisování vícero léků pacientovi najednou. Gully byl velmi znepokojen zejména faktem, že každý lék způsobuje různé nežádoucí účinky, které vyžadují zase další léky ke snížení těchto vedlejších účinků!

Přesněji Dr. Gully napsal:

"Mohl bych ukázat na mnoho příkladů, kdy jeden „složitý“ lék vyžaduje použití dalšího léku, aby se předešlo jeho nežádoucím vedlejším účinkům…celý tento způsob je velmi špatný".

Gully si klade otázku, jak může lékař nalézt "přesný důvod" k určení správného léku. Tvrdí, že homeopaté poskytují svým pacientům "více racionální léčbu". Vychází především z vlastní zkušenosti. Tvrdí to i přes použití nekonečně malých dávek, které se v homeopatii používají, "Je lepší a rozumné účinky těchto léků nejdříve pozorovat a zkoumat dříve, než se tomu budeme smát“.

V roce 1856, kdy vyšla tato kniha v pátém vydání, doplnil svá „silná“ prohlášení o účinku homeopatických léků. Píše, že na rozdíl od použití konvenčních léků při léčbě chronické zácpy, kde léky neléčí a vedou k relapsu, se homeopatická péče svým přístupem výrazně liší: „Ve skutečnosti, léčba, kde není nouze o homeopatické léky, má efektní a trvalé léčivé účinky". A například ve vztahu k léčbě bolestí hlavy je používání homeopatických léků "nejen ospravedlnitelné, ale dokonce žádoucí."
 

Zdroj: www.hpathy.com

 

* Polypragmasie (z řeckého polypragmoneo - dělat mnoho věcí najednou) označuje stav, kdy je najednou podáváno větší množství léků. Jedná se o častý problém zejména u starších pacientů. Na jednu stranu narůstá množství možných nežádoucích interakcí mezi jednotlivými léky, na druhou stranu klesá compliance pacienta.

Zdroj: www.wikipedia.cz

zpět
Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilová, šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze