"Po počáteční mobilizaci přijde další fáze, energie poklesne", říká psycholožka

Doporučení k přetrvávajícímu stavu nouze od Mgr. Margarety Šlemínové, RSHom, psychoterapeutky, arteterapeutky a lektorky kurzů o psychosomatice určených pro lékaře a zdravotníky – odborníky v homeopatii. 

Ilustrační foto

Je tomu zhruba měsíc, co poprvé vypukla panika z koronavirové epidemie v naší společnosti. Nyní, koncem března, zažíváme pro všechny z nás novou situaci – máme dva týdny přísných karanténních opatření za sebou a velkou nejistotu před sebou. Jak vnímáš vliv aktuální situace na duševní rovnováhu jednotlivce?

Stále si připomínáme nutnost dodržovat hygienu, takže já bych připomněla, že se to týká i hygieny duševní:

Po počáteční mobilizaci (která člověka energetizuje) přijde nutně další fáze – energie poklesne. Mobilizace se vyčerpá, režim už není výzvou, ale nějak funguje, omezení jsou pociťovaná více, osobněji, a začne se projevovat „kocovina“. Podle nátury ji buď cítíme přímo, nebo se promítne do únavy, tělesného příznaku, nebo do podrážděnosti k okolí apod. Tělo ani mysl nejsou stavěné na trvale vysoké hladiny kortizolu, ani na skladování emocí (vlastně čehokoli)... Takže přirozeně začne proces eliminace, nebo zpracovávání.

Co to pro nás znamená prakticky?

Jsme-li normální, lze čekat, že dříve či později se ze stresového modu unavíme. Budeme-li pozorní, ucítíme to, nebo vypozorujeme, jaký projev se nám objevil. A to je velká věc – uvědomit si ten stav, přijmout ho a „posadit ho vedle sebe“. Neokřikovat, nepotlačovat – naopak ho slyšet.

K tomu potřebujeme chvíli ticha, kterou si věnujeme. Jen sedět v klidu a tichu (nebo jít cestou z práce, ležet ve vaně...), zastavit ten vnitřní monolog – a udělat v mysli prázdno.
A čekat, co uslyšíme, nebo co kde v těle ucítíme.

My lékaři-homeopaté tě známe jako homeopatku, která vždy hledá skryté příčiny a spojitosti, jde do hloubky a snaží se uchopit situaci v celém jejím kontextu. Co nyní v této situaci doporučuješ svým pacientům?

Myslím, že vedle homeopatické prevence, kterou v různých podobách všichni doporučujeme a sami užíváme, je tento moment vhodný pro konstituční lék nebo „lék situační“. Prostě něco, co člověku pomůže obnovit jeho vnitřní nastavení v původní, nezkomolené podobě. Jedna dávka konstitučního léku může hodně pomoci stabilizovat systém v této nenormální situaci.

Homeopatie nám nyní může významně pomoci, jak to potvrzují naši kolegové z USA i Indie. Jaké další nenávykové prostředky na posílení psychiky doporučuješ?

Tkáňové soli – to je výborný prostředek. Klasicky Magnesium phosphoricum a Kalium phosphoricum, dále Ferrum phosphoricum a Siliceu, jež mohou pomoci i z hlediska obranyschopnosti.

Dále adaptogeny (ashawangha, lékořice, eleuterokok, rozchodnice), rybí tuk, také vitamíny a minerály (hořčík, B vitamíny) a prekurzory neurotransmiterů (Tryptophan) a podobně.

Naše nynější situace je výjimečná nejen kvůli strachu z infekce, který u mnohých může přerůst do panických úzkostných reakcí, ale zažíváme zároveň i omezující dopad karanténních opatření, prakticky skoro nic z těchto okolností nemůžeme změnit, jakkoli by to mnozí z nás jistě rádi udělali. Jsou vůbec nějaké možnosti, jak lépe zvládnout aktuální stresovou zátěž?

O vlivu karanténních opatření na psychiku nyní vyšel i článek v časopise Lancet. Je to opravdu vážná věc. Co dělat? Šetřit silami. Cokoli, co nemusím, odkládám, nebo lépe: deleguji. Nevybít všechny náboje hned, ještě budeme potřebovat nějaký čas fungovat. Toto se týká ve zvýšené míře všech v první linii – zejména zdravotníků, kde často naskočí ve velké zátěži vypěstovaná disociace, kdy ani necítí, jak jsou vyčerpaní.

  • Říct si o podporu, pomoc – byť v podobě telefonu s kamarádkou, objetí...
  • Být s lidmi. V práci, doma, s přáteli, povídat si, poslouchat.
  • Být venku: vidět horizont, cítit vítr, nechat na sebe svítit sluníčko.
  • Zahradničit.
  • Upouštět emoce (čas na dojemné filmy, krásnou hudbu, nové playlisty, dynamické cvičení, deník a neodesílané dopisy...).
  • Dobíjet baterky – podle toho, co komu funguje. Meditace, cvičení, „cigáro a kafe“, vana s epsomskou solí, aromaterapie a vždy spánek před půlnocí.
  • Dobré domácí jídlo, to je základ.
  • Řád. Dejte svým dnům pravidelnost a rytmus.
  • Pozitivní emoce (stačí i málo).
  • Omezit podněty (tedy zprávy, sociální sítě a internet maximálně dvakrát denně, přes den nesledovat). Většina z nás už má opravdu své kontejnery přeplněné.

Omezit podněty z médií a sociálních sítí – to je velká výzva pro dnešního člověka. Zejména v situaci, kdy nás karanténní opatření omezují v naprosté většině obvyklých aktivit. Jak se s tím zpomalením sžít?

Zpomalení a omezení je základní stav všech míst, kde se pracuje s myslí a spiritualitou. A už jen to zpomalení a omezení podnětů je pro lidi pěkný šok, ze kterého se někteří opravdu necítí vůbec dobře. Dává se tam čas na adaptaci, protože je to moc velký náraz. My to teď máme v jisté variantě všichni a může to vyvolat celé spektrum reakcí – od absťáku, po úzkost ze sebe samé, z prázdna... A pak platí výše uvedené: osvědčuje se řád, rytmus, práce, společenství a naslouchat sobě v nějaké podobě managementu stresu.  

zpět
MUDr. Eva Kettmannová

Autor: MUDr. Eva Kettmannová, alergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze