Pití u jídla? Musím se ozvat!

Nedávno jsem četla článek o tom, že pití u jídla je v pořádku, žádné studie o opaku nejsou. S tím já ale musím nesouhlasit. Všechny komplexní a celostní pohledy na výživu a zdraví člověka se shodují v tom, že bychom u jídla pít neměli. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Ani těsně před ním, ani po něm. Zbytečně se tak ředí trávicí šťávy a tím se oslabuje trávení. Zejména se komplikuje trávení sacharidů – ty se začínají trávit hned v ústech, promísením jídla se slinami a enzymy.

Pokud je tento krok přeskočen, nebo není dostatečný, tělu pak následně chybí. Zbytečně špatně natrávené sacharidy ve střevě narušují správné složení mikrobiomu (kolonie bakterií žijících v našich střevech). Ajurvéda dává pití u jídla do souvislosti se zácpou a nadýmáním, jóga s líný střevem.

Mimo výše uvedeného platí i to, že pitím se jídlo zrychluje – jíme rychleji, protože nemusíme kousat. A jednou ze základních doporučení zdravé výživy je jíst pomalu a vědomě. Bez rušivých vlivů, bez displejů, knih, novin.

Než si příště k jídlu budete chtít nalít sklenici vody, zpozorněte. Nedělejte to a neučte to ani své děti.

zpět
Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková, nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze