Těhotenské a poporodní potíže – homeopatie v lékárně

Početnou skupinou mých klientů a klientek v lékárně, kteří mají zájem o homeopatii, jsou nastávající, nebo již novopečené maminky. Mám velkou radost, že nyní mohu těmto klientkám nabízet pestřejší škálu přípravků, neboť jak víme, těhotná či kojící žena spoustu běžných alopatických léků užívat nemůže.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Některé maminky přicházejí cíleně, protože se již o vhodných lécích na své neduhy dozvěděly například na webovém portálu Svět homeopatie.cz. Další část o homeopatii zatím ví jen okrajově, nebo s ní zatím nemá žádnou zkušenost, ale trápí je například rýma, kašel, bolest v krku, těhotenská nevolnost apod. a nechtějí své potíže řešit chemickými léčivy. Jako alternativu jim proto často a ráda nabízím homeopatické léky, které mají schopnost stimulovat organismus k lepšímu využití vlastních obranných sil, nejsou toxické a nepředstavují tudíž pro organismus riziko nežádoucích účinků. Současně se jedná o účinnou a šetrnou léčebnou metodu.

Uvedu vám konkrétní příklad těhotné ženy, která zavítala do naší lékárny. Byla v 1. trimestru těhotenství a trápila ji úporná těhotenská nevolnost a zvracení. Zeptala jsem se jí na další symptomy a zjistila jsem, že je velmi citlivá na pachy. Též ji trápily křečové žíly a hemoroidy a byla v psychické nepohodě. Poradila jsem jí homeopatický lék Sepia officinalis v ředění 15 C, dávkování 2–3x denně 5 granulí, nebo 10 granulí v pitném režimu – tzn. rozpustit v 0,5 litru neperlivé vody a během dne upíjet.

Dalším konkrétním příkladem byla těhotná žena, která se přišla poradit ve 3. trimestru těhotenství, jaké homeopatické léky má užívat před porodem a při porodu. Měla velkou úzkost a strach z porodu a současně jí trápila nespavost. Doporučila jsem jí proto homeopatický lék Gelsemium sempervirens 15 C, dávkování: ideálně večer 1x denně 5 granulí.

Pro přípravu porodních cest 14 dní před porodem jsem poradila tuto kombinaci homeopatických léků: Arnica montana 15 C, Actaea racemosa 15 C, Caulophyllum 15 C, dávkování: 1x denně 5 granulí.

A k samotnému porodu jsem doporučila tzv. homeopatický koktejl, který si připraví takto: 10 granulí léku Actaea racemosa 15 C + 10 granulí léku Caulophyllum 15 C nechat rozpustit v 0,5 litru neperlivé vody (nebo i ve větší PET láhvi), protřepat a při pravidelných kontrakcích nebo po odtoku plodové vody začít po doušcích upíjet. Tyto léky podpoří děložní a hormonální činnost tak, aby porod proběhl co nejvíce harmonicky.

V případě přetrvávajícího strachu a úzkosti je možné přidat i lék Gelsemium sempervirens 15 C a v případě velké únavy pak lék Arnica 15 C.

Skvělé účinky homeopatie si vyzkoušela i jiná mladá maminka, která se k nám do lékárny přišla poradit kvůli nedostatečné tvorbě mateřského mléka. Maminku jsem uklidnila, ať nepanikaří a často přikládá miminko k prsu. Doporučila jsem užívat lék Ricinus communis 5 C 2–3x denně 5 granulí, nebo rozpustit 10 granulí v 0,5 litru neperlivé vody a popíjet během dne. Dodala jsem, že lék pak může postupně vysazovat, jakmile se mléko začne dostatečně produkovat. Zafungovalo to a mladá paní se rozkojila.

Asi po 4 měsících vyhledala naši pomoc znovu, když její miminko trápily potíže s nadýmáním. Popsala, že když malá papá, začne to v ní hlasitě bublat a po chvíli se kroutí a přestává jíst. Trápila ji velká plynatost. Večer bývala plačtivá.

Mé homeopatické doporučení bylo: Lycopodium 9 C, Argentum nitricum 9 C a Magnesia phosphorica 5 C – léky rozpustit v malém množství vody a pomocí stříkačky dávkovat miminku do pusinky před každým kojením. Tato kombinace léků výborně zabrala, malá se zklidnila a začala lépe papat.

Velmi mě těší, že mohu ženám během těhotenství či po porodu pomoci přírodní cestou. Když vidí, že to není jen placebo, jak zlí jazykové rádi tvrdí, rády se do lékárny pro kuličky vrací, třeba když jejich dítko povyroste a začnou ho trápit typické dětské neduhy. Ale o tom třeba zase někdy příště.

zpět
Mgr. Martina Rybková

Autor: Mgr. Martina Rybková, Farmaceutka, absolventka seminářů HLA pro zdravotnické profese

Vystudovala jsem Farmaceutickou fakultu na VFU Brno, pracuji jako magistra v lékárně. Svůj volný čas trávím nejraději v přírodě, cvičím jógu, hraji na piano. Od malička mě bavila chemie. Později jsem dospěla k názoru, že nechci jít jen cestou chemických léků a absolvovala jsem dva cykly seminářů homeopatie pro zdravotnické profese, které pořádá Homeopatická lékářská asociace. To mou práci obohatilo. Homeopatii ráda doporučuji v lékárně i mé rodině.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze