Jarní ladění organismu s MUDr. Evou Kettmannovou

Úsměv na tváři, vlídnost a profesionalita z paní doktorky Evy Kettmannové přímo sálá. Právě tak ji znají mnohé čtenářky a čtenáři – z homeopatické praxe, ale i různých seminářů a přednášek. Alergoložka, klinická imunoložka, odbornice v homeopatii a celostní medicíně, spoluzakladatelka webového portálu pro širokou veřejnost Svět homeopatie prozradí, jak se připravit nejen na jaro.

Ilustrační foto

Vím o vás, že se zabýváte celostní medicínou, tedy na nemocného člověka se díváte jako na jeden velký celek, který je třeba navrátit do ztracené rovnováhy. Co to přesně znamená pro pacienty, jakým způsobem jim pomáháte zpět ke zdraví a jaké informace k tomu od daného člověka potřebujete?

Přesně tak, celostní lékař se nezaměřuje na konkrétní diagnózu, cílem léčby je znovunastolení ztracené rovnováhy, což také souvisí s příčinou, která nemoc vyvolala. To je základní pravidlo. Způsobů, jak tohoto cíle dosáhnout, je mnoho. Ve své praxi používám především homeopatika, Bachovy a havajské esence a bylinné preparáty. Informace o pacientovi získávám především z anamnézy, která v celostní medicíně zahrnuje i širší souvislosti včetně vztahů v rodině. Jako pomocnou metodu využívám diagnostiku EAV (jde o tzv. elektroakupunkturu dle Dr. Volla) a nově i test barev podle německého homeopata Dr. Ulricha Welteho.

Říká se, že každé onemocnění začíná v mysli. Ale určitě to není tak, že by někdo skutečně chtěl být nemocný. Jak a čím si tedy své nemoci vytváříme? Dá se tomu preventivně předejít určitým stylem myšlení, vnímání, chování a jednání?

Ráda to vysvětlím na konkrétním příkladu. Do ordinace za mnou přišla 50letá úspěšná podnikatelka s opakujícími se úpornými bolestmi hlavy. Interní i neurologická vyšetření byla negativní. Stravuje se zdravě, pravidelně sportuje a věnuje se meditaci. S manželem si rozumí a děti úspěšně studují. Kromě bolestí hlavy má zablokované pravé rameno. Na otázku: „Je někdo, koho byste ve své představě nejradši uhodila?“ bez delšího přemýšlení odpovídá, že ji hrozně štve 80letá tchyně, která svým chováním již roky manipuluje a citově vydírá celou rodinu. Pacientka musí v těchto náročných každodenních situacích potlačovat vztek.

Potlačovaný vztek a neodpuštění vytvářejí přetlak, následně tělo reaguje somatickými potížemi, v tomto případě bolestmi hlavy, a připomíná, že je něco špatně. Situace si vyžaduje změnu! Celostní medicína zná prostředky, které dokážou pacientovi ulevit a napomůžou mu najít ztracenou rovnováhu, ale je potřeba, aby spolupracoval a něco ve svém životě aktivně změnil, byť je to velmi těžké. U této pacientky došlo ke zlepšení během měsíce, pomohla jí kombinace homeopatického léku Staphysagria a Bachovy esence Cherry Plum. Přijala souvislost mezi potlačením negativních emocí a tělesnými příznaky a začala na změně svých postojů aktivně pracovat.

Věříte v přirozenou sebeléčebnou schopnost našeho těla? Jak tuto sílu v sobě můžeme aktivovat nebo vy jako lékař můžete být tomuto procesu u pacientů nápomocná?

Naše tělo je moudré. Pokud ho nezatěžujeme zbytečně špatnou stravou, nedostatkem pohybu, nadměrnou konzumací klasických léků a stresovým způsobem života, dokáže si u většiny běžných akutních onemocnění poradit samo nebo s malou pomocí šetrných netoxických přírodních prostředků. Nenechme se masírovat reklamou, která nám vnucuje klasické léky na léčbu běžného nachlazení. Časté užívání těchto léků nám může způsobit mnohem závažnější potíže, stačí vzít lupu a důkladně přečíst příbalový leták. Svým pacientkám maminkám radím, aby se zamyslely nad tím, jak naše prababičky léčily nachlazení u svých dětí. Jedno je jisté, nebylo to pomocí protizánětlivých léků ani antibiotik!

Výjimečnost homeopatických léků vidím v tom, že jsou netoxické, bez nežádoucích účinků, nezatěžují tedy obvykle již beztak přetížené vylučovací orgány a nezpůsobují alergie. Jejich účinek spočívá v obnovení fyziologických procesů, což je de facto cílené nastartování samoléčebného procesu, a proto se zkracuje i obvyklá doba rekonvalescence po nemoci, tedy mimo jiné mizí příznaky jako únava a nechutenství. Důkazem, že se to opravdu děje, je častá poznámka maminek: „Nemohla byste mi příště dát na Honzíkovo nachlazení něco, po čem nebude hned po nemoci tak řádit? Potřebovala bych ty noci dospat.“

Velké téma nadcházejícího období jsou rozhodně alergie. Maminky alergických dětí a potažmo i dospělí alergici, mají někdy z jarních měsíců velké obavy. Po chladném období je organismus oslabený a jaro mu přináší těžký úkol popasovat se s různými typy alergenů od prvních jarních pylů, přes rozličné plísně až k prvním posečeným travičkám. Jak se na jaro můžeme připravit? Zajímá mne tedy taková malá nezbytná homeopatická (či celostní) výbava alergika na jaro.

Co se týká homeopatické prevence: měla být vždy vytvořena na míru pod vedením lékaře-homeopata. Například homeopaticky ředěné jarní pyly Pollens 15 C se podávají již měsíc před začátkem sezony společně s pacientovým konstitučním homeopatickým lékem.

Pokud se už nějaké příznaky objeví, jsou tyto možnosti: Když se alergická rýma objeví na jaře nečekaně, jako první pomoc můžete nasadit Poumon histamine 15 C a podle konkrétních příznaků přidat další homeopatický lék, například Nux vomica 9 C na ucpaný nos s ranním kýcháním, Allium cepa 9 C, když to teče jako z kohoutku a kůže pod nosem je bolavá a zarudlá, Euphrasia 9 C, když jsou zarudlé i oči, pálí a svědí. Homeopatických léků na alergické projevy jsou desítky, důležité je vybírat podle homeopatických principů. Každý alergik by měl být řádně vyšetřen a sledován v alergologické ordinaci.

Existují určité (možné) psychosomatické souvislosti vzniku alergických obtíží jako takových?

Alergie je nadměrnou reakcí imunitního systému, jinak řečeno útok proti nepříteli. Psychosomatický kontext se podle mých zkušeností na rozvoji potíží větší nebo menší měrou podílí u každého pacienta s alergií. Už jen samotné uvědomění si možné psychosomatické souvislosti může výrazně zmírnit potíže a také obavy z náhlých „nekontrolovatelných“ projevů, které pacient zdánlivě vůbec nemůže ovlivnit. Mezi častá témata patří: potlačovaná nebo nezvládnutá agrese, strach z pudovosti, něčeho nečistého, sexuality… U dětí s astmatem to bývá často rodič, který přísnou výchovou nebo přehnanou úzkostlivostí dítě dusí.

Nelze si nevšimnout, že alergických dětí (a dospělých) rok od roku přibývá. Lze tento fakt nějak zvrátit, nebo je to prostě daň za náš styl života?

Shrnu své zkušenosti s dětmi, které mají alergickou predispozici zděděnou po rodičích nebo se u nich objevily první příznaky alergického onemocnění, a jaká opatření se mi osvědčila:

  • Strava podle doporučení PharmDr. Margit Slimákové (bez barviv, konzervantů, nadměrného cukru a bílé mouky, naopak dostatek zeleniny, ovoce, vše ideálně z domácích zdrojů, pít vodu bez bublinek), více na: www.margit.cz.
  • V domácnosti nepoužívat toxické chemické prostředky.
  • Od miminka nechávat dítě lézt po podlaze i venku na zahradě, protože špinavé dítě = zdravé dítě (stává se odolnějším).
  • Pohyb na čerstvém vzduchu, otužování od malička, spát u otevřeného okna.
  • Škola: neodměňovat ani nekárat za známky, nevyžadovat od dítěte „výkon“.
  • Kroužky: na prvním místě pohybové kroužky, zejména doporučuji bojové sporty, z hudebních nástrojů je pro astmatiky vhodná zobcová flétna (nácvik správného dýchání), další aktivity přidávat pouze, pokud dítě není vyčerpané a přetížené (takových dětí je menšina).
  • Očkování: každé očkování navíc pečlivě zvážit.
  • Léky: snažit se od malička u běžných potíží užívat netoxické přírodní prostředky, výhodou homeopatik je, že nealergizují!
  • Používat konvičku na preventivní proplachování nosu spolu s homeopatickou prevencí (Oscillococcinum, Thymuline, Dulcamara…), inhalace Vincentky a kvalitních aromaolejů hned při prvních příznacích nachlazení.
  • Psychika: mluvit s dítětem otevřeně (přiměřeně věku), ptát se ho na názor a nekárat ho za to, že má jiný náhled než rodiče.

Roste zájem z řad lékařů o to, porozumět homeopatii a používat ji ve své každodenní praxi?

Ano, především roste zájem z řad mladých lékařů, kteří zjišťují, že moderní medicína funguje úžasně u akutních stavů, ale u mnoha chronických nemocí jsou její prostředky nedostatečné.
Jsou to lékaři, kterým není lhostejné, jestli pacient na své potíže užívá 5 nebo 10 klasických léků a je vystaven jejich nežádoucím účinkům, zejména lékovým interakcím, které často nelze ani s jistotou předvídat, protože závisí mimo jiné na genetické výbavě samotného pacienta. Studium klinické homeopatie nabízí vhodnou alternativu. Například u nově diagnostikované hypertenze je často možné předejít antihypertenzivní léčbě (která je prakticky doživotní!) pomocí této kombinace: změna stravovacích návyků + každodenní aerobní pohyb (nejlépe nordic walking) + homeopatie.

Webový portál Svět homeopatie, jehož jste zakladatelkou, přináší spoustu zajímavých homeopatických informací pro širokou veřejnost. Jaké jsou ohlasy čtenářů a jaký je váš pocit z tohoto skvělého projektu?

Asi můj názor nebude objektivní, jako spoluzakladatelka tohoto webu nedokážu být nestranná! Na svém autě hrdě nosím naše logo, což má za následek, že mě někdy cizí lidé na parkovišti osloví a já pak nestíhám vyzvednout dítě ze školky. Dokonce jsem několikrát dostala slevu v obchůdku, jenž vlastní maminka, které naše doporučení pomohla o půlnoci, když se její dcerka vzbudila s velkým pláčem kvůli bolesti uší. Využívám zpětnou vazbu od svých pacientek maminek, co jim na webu chybělo, co jim naopak pomohlo a myslím si, že i díky tomuto bezprostřednímu kontaktu se čtenáři portálu Svět homeopatie exponenciálně roste návštěvnost.

A můj pocit? Dokonale ho vystihl Jaroslav Dušek v jednom pořadu pro veřejnost: „Západní člověk by si měl vzít příklad od indiánů a svou práci by neměl nazývat prací, měla by to pro něj být zábava.“ Mám to štěstí, že všichni moji spolupracovníci v redakční radě jsou nadšenci, které spojuje vyšší cíl, dovolím si říct poslání: pomáhat lidem získávat informace o možnostech prevence a léčby běžných potíží bez nežádoucích účinků.

A propos, nemáte na svých bedrech nadmíru činností? Sice se vzájemně prolínají, ale zbývá prostor pro sebe a rodinu? Co vás baví, jak trávíte svůj volný čas, máte-li nějaký? A samozřejmě otázka aktuální: jak se těšíte na jaro?

Každý terapeut v pomáhající profesi by se nejdřív měl sám umět vypořádat se stresem ve svém životě, aby nedoporučoval svým pacientům něco, co sám nezvládá. Takže na tom intenzivně pracuji. Nejvíc mi pomáhá pobyt v přírodě a není pro mě nad procházku lesem. Moje největší záliba je čtení kvalitní beletrie. Na prvním místě jsou samozřejmě moje děti a mám štěstí, že se mnou sdílí moje nadšení pro homeopatii. Nejmenší už doporučuje v lesní školce Arniku a Oscillo.

Ať se vám daří, děkuji moc za rozhovor.

Helena Míková

Pozn. redakce - MUDr. Eva Kettmannová ordinuje v Brně, kontaktovat ji můžete na e-mailové adrese: eva.kettmannova@gmail.com.

zpět
Helena Míková

Autor: Helena Míková, novinářka

"Cest ke zdraví a životu je mnoho. Najděte to, co s vámi rezonuje, souladí, v co věříte a především čemu důvěřujete. Celý život hledám a nacházím. Homeopatie je jedním z těch vzácných darů na cestě. Ke zdraví, rovnováze i k sobě samému..."

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze