Často kladené dotazy (FAQ)
Homeopatie v lékárně - nejčastější otázky zákazníků lékáren
Jak se homeopatické léky užívají? Jak podat homeopatický lék malým dětem? Kolik obsahují cukru? Hradí homeopatické léky zdravotní pojišťovny? Jsou homeopatické a alopatické léky slučitelné? Odpovědi na tyto a další otázky, které jsou nejčastěji kladeny nejen lékárníkům, ale velmi často i v rámci naší Homeopatické poradny, se dozvíte v našem dnešním článku.
Parodontóza
Parodontóza v pokročilém stadiu je v evropské populaci velmi častým problémem. Studie uvádí, že jí trpí až 47 % obyvatel nad 30 let. Člověk trpící parodontózou je vystaven riziku infekce hlubokých tkání a pak ztráty zubů.
Malé množství plodové vody
Plodová voda poskytuje plodu ideální prostředí k jeho vývinu. Je to čirá tekutina, která je z 99 % tvořena vodou, dále pak glukózou, bílkovinami, močovinou, kreatinem a minerálními látkami. V množství plodové vody se může projevit nepravidelnost – může jí být více, nebo také méně.
Anální fisura
Trhlina v oblasti konečníku není neobvyklou potíží. Kromě úporné bolesti bývá doprovázena také stopovým krvácením. Anální fisura vzniká natržením sliznice konečníku. Léčení řitní trhliny podpoří režimová opatření: dostatek tekutin, strava bohatá na vlákninu, pravidelná stolice, vyhýbání se dlouhému sezení na záchodě, umývání a osušení řitní oblasti po stolici nebo sedací koupele s dubovou kůrou či heřmánkem.
Reflux u předškoláka
Pálení v oblasti jícnu či pocit kyselosti „v krku“ jsou součástí potíží provázejících gastroezofageální reflux. Projevy nejsou zvlášť závažné, ale nepříjemné.
Ztráta čichu po prodělání covidu-19
Ztráta některého ze smyslů je vždy nepříjemná. Nejvíce omezující je život s poškozeným zrakem, či sluchem. Ztráta čichu – anosomie – není tak výrazná. Je to však také handicap, který se projevuje ztrátou schopnosti vnímat čichové vjemy. Člověk, který necítí pachy a vůně, je v běžném fungování omezen.
Noční znecitlivění rukou
Někdy si při spánku přeležíme ruku a ta je pak necitlivá. Jindy může tyto potíže způsobit napětí a stres, či přetížení krční páteře z nevhodné matrace. Pokud se tyto potíže objevují také v dolních končetinách, je možné, že příčinou bude nedostatek hořčíku.
Potíže se spánkem po operaci
Nespavost může mít různé příčiny. Snad nejznámější je stres a nepravidelný spánkový režim. Vliv však má také prostředí, kde spíme, zdravotní potíže, psychický diskomfort, nadměrný příjem kofeinu a alkoholu, ale také užívání léků. Někdy se potíže se spánkem mohou objevit i po operaci – jako důsledek narkózy či předoperačního stresu, pooperačních bolestí a zásahu do těla jako celku.
Psychické potíže v souvislosti s izolací
Krize s sebou obvykle přináší nejistotu a strach. Když se jedinec v situaci trochu zorientuje, zvládání se stává jednodušším. Avšak v případě, že krize trvá dlouho a je spojena s izolací, případně i tlakem, který jedinci přináší každodennost, mohou se objevit úzkosti, dokonce i deprese. Z výzkumů vyplývá, že nejrizikovější skupinou jsou matky malých dětí. Mámy se starají o rodinu, naplňují základní životní potřeby dětí, se školáky se doma učí a na „čas pro sebe“ nezbyde prostor ani síly.
Únava po covidu
Po překonání onemocnění novým koronavirem nejčastěji pacienti uvádějí přetrvávající únavu, bolest svalů a dušnost.
Křečové žíly
Křečové žíly patří mezi nejčastější onemocnění obyvatel vyspělých zemí. Vznikají nenápadně a jejich prvních příznaků si ani nemusíme všimnout. Rychlá únava nohou, bolest při námaze nebo lehké prosvítání žil se postupně mění v bolesti, křeče a znatelně viditelné, vystouplé žíly.
Otok nohou v těhotenství
Otok kolem kotníku, otok lýtka. Mnoho maminek v očekávání se právě s tímto problémem potýká. Příčin je vícero: působení hormonu progesteronu, zvýšený tlak na cévní stěny, rostoucí děloha utlačující dutou žílu, nedostatek bílkovin. Tyto otoky se tvoří souměrně na obou končetinách a stav se v průběhu dne zhoršuje.
Tvrdnutí břicha
V období těhotenství se objevuje vícero potíží, se kterými se nastávající maminka potýká. Mezi nejčastější patří tvrdnutí bříška. Není potřeba se hned lekat – nemusí jít o nic vážného. Tvrdnutí břicha je způsobeno napínáním svaloviny dělohy, ale také vazivového aparátu, na kterém je děloha zavěšena.
Ječné zrno
Ječné zrno je zánět mazové žlázky u řasy na očním víčku. Bývá na okraji očních řas. Projeví se jako bolestivá bulka na očním víčku, pálí, objeví se zarudnutí a otok. I zde má homeopatie své místo.
Prevence inkontinence
Nechtěný únik moči – močová inkontinence – je nepříjemným problémem. Příčiny mohou být různé. Uvádí se spojitost s obtížnými porody, nadměrnou zátěží, s chronickými nemocemi, s ochablostí závěsného aparátu v důsledku hormonálních změn i s nevhodnou jednostrannou zátěží.