„Ekonomický efekt homeopatie je značně pozitivní,“ říká MVDr. Michaela Švaříčková

MVDr. Michaela Švaříčková ve své veterinární ordinaci na Vysočině i v terénu na farmách již řadu let používá pro léčbu svých zvířecích pacientů homeopatii. V rozhovoru pro čtenáře Světa homeopatie se podělila o své zkušenosti a postřehy z každodenní praxe. 

Ilustrační foto
Zdroj: MVDr. Michaela Švaříčková

Paní doktorko, jaké výhody přináší používání homeopatik v každodenní praxi veterinárního lékaře?

Ve své praxi denně řeším zdravotní problémy různých druhů zvířat, řekněme od křečků po koně. Každý pacient má svá specifika jak druhová, tak individuální, ke kterým je nutné při výběru vhodné terapie přihlížet. Každý druh má jinou citlivost nebo nesnášenlivost některých alopatických léků, rozdílné dávkování, způsob podávání. Při zařazení homeopatické léčby do praxe a jejím běžném používání jako terapie první volby odpadají starosti spojené s bezpečností použitých léků a jejich případnou toxicitou u různých druhů zvířat. Nelze opomenout důležitou úlohu homeopatie jako podpůrné léčby k lékům alopatickým a jako pomoci při eliminaci nebo zmírnění jejich vedlejších účinků.

Jak na homeopatii reagují pacienti, respektive jejich majitelé? Je o homeopatickou léčbu zvířat větší zájem?

U zvířat je zajímavé, že dobře vybraný homeopatický lék téměř vyžadují a není problém s jeho podáváním. Stává se, že pokud již zvířecí pacient homeopatikum nepotřebuje, začne jej odmítat. Co se týče majitelů, je to různé. K nám přichází většinou ti, kteří chtějí svého svěřence léčit za použití homeopatie. Ale máme i několik klientů, kteří homeopatii nevěří nebo odmítají z důvodu víry.

Máte zkušenosti s homeopatickou léčbou zvířat na bio farmách. Má použití této léčby i ekonomický dopad na farmu a kolik farem v ČR ji využívá?

Ekonomický efekt homeopatie je značně pozitivní. Je zde nulové riziko reziduí léků v produktech. Dalším pozitivem je snížení úhynů. Nejenže je ztrátou samotný úhyn zvířete, ale i jeho likvidaci zemědělec draze platí. Před několika lety jsme na biofarmě v Rožné udělali porovnání finančních nákladů dvou období – s homeopatií a bez. Úspora vycházela v řádech desetitisíců měsíčně. Kolik farem u nás používá homeopatii, to opravdu nevím, určitě jich stále přibývá, a to nejen z ekonomických důvodů. Měníme se i my všichni, chceme zdravé potraviny.

Říká se, že vepřové maso z prasat léčených po 2–3 generace homeopaticky je výrazně chutnější. Je to pravda a v čem je rozdíl?

To nedokážu posoudit, nejsem tak dobrý degustátor. Existují ale studie zaměřené na rozdíly v kvalitě masa u zvířat chovaných venku na biofarmách oproti masu zvířat z konvenčních chovů. Z nich vyplývá, že maso z biofarem s chovem zvířat venku má více vitamínů, zejména vitamínu E, a lepší spektrum mastných kyselin ve hřbetním tuku i ve svalovině. No představte si život čuníka, který za celý život nepocítil na kůži teplo slunce a nemohl se porýpat a poválet v hlíně. Kvalita života se nezbytně odrazí v kvalitě produktu.

Jak vnímáte rozšíření homeopatie u nás v České republice? Mají o její studium zájem mladí veterináři?

Homeopatickou terapii vyhledává stále více chovatelů. Přibývá i kolegů, kteří homeopatii v praxi úspěšně používají.

Jste spoluautorkou knihy Poznáváme homeopatii – jak šetrně léčit psy a kočky. Co vás k tomu motivovalo?

To byl nápad MUDr. Evy Kettmannové! A mně se zdál opravdu dobrý.

Můžete našim čtenářům prozradit, jak vy sama ,,dobíjíte baterky“ a co pro sebe děláte, abyste měla energii na tolik věcí – operovat, léčit zvířata i jejich majitele, jezdit po bio farmách, babičkovat?

Nic mimořádného, občas si zacvičím, zajdu do lesa. Vypnu u pečení rohlíků, chleba a buchet. A když je už opravdu všeho moc, ležím týden u moře a nedělám nic, alespoň jednou ročně. A babičkování, to je nejlepší relax ze všech.

zpět
PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová, Farmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze