CARDUUS MARIANUS (Ostropestřec mariánský)

Ostropestřec mariánský – Silybum marianum – je jednoletá nebo dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). 

K názvu rostliny se váže legenda, podle které jsou bílé skvrny na listech z mateřského mléka Panny Marie.

V lidovém léčitelství i klasické medicíně se využívá léčebných účinků plodů na játra. Nejlepší je užívat drcené plody. Hlavní účinná látka obsažená v plodech je flavonoid silymarin, který je ale špatně rozpustný ve vodě. Proto forma vaření čaje není tak účinná jako užívání drcených plodů.

Charakteristika obtíží:

  • Carduus marianus má specifický účinek na játra a jaterní cévní oběh (portální systém).
  • Bolestivost a tlak v pravém podžebří (oblast jater), hořká pachuť v ústech, zácpa nebo střídání průjmu se zácpou, světlá, tvrdá stolice.
  • Pocit plnosti, nevolnosti, snížená chuť k jídlu.
  • Kůže může být nažloutlá, svědící, moč tmavá (příznaky jaterních poruch).

Indikace:

Akutní a chronická onemocnění žlučníku a jater

  • Žlučníkové kameny, zánět žlučníku
  • Žloutenka, bolest v pravém podžebří, hepatitidy, cirhóza jater, ascites (hromadění tekutin v dutině břišní z důvodů nedostatečné funkce jater).

Venózní systém

  • Stáza v žilách malé pánve s hemoroidy a varixy – nedostatečný odtok krve z oblasti pánve, který pak podporuje tvorbu hemoroidů a křečových žil na dolních končetinách.

Dávkování: Používáme nízká ředění 5–9 C 2x denně dlouhodobě (až 3 měsíce). 

zpět
Redakce

Autor: Redakce

Informace, které ve Světě homeopatie.cz najdete, jsou garantovány týmem lékařů a dalších odborníků, kteří ve své každodenní praxi praktikují homeopatii.  

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze