"Homeopatika beru před každým koncertem", říká zpěvák Richard Pachman

Richard Pachman je zpěvák, hudební skladatel, spisovatel, malíř a moderátor. Na několika hudebních projektech spolupracoval s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným. Skládá také hudbu k filmům a divadelním hrám. Jedno z velkých děl Richarda Pachmana je oratorium Mistr Jan Hus, za které získal cenu z rukou Dagmar a Václava Havlových. Tento výchovně-vzdělávací hudební projekt je určen i pro žáky základních a středních škol.

Ilustrační foto
Zdroj: Richard Pachman

Bylo mi velkou ctí, že jsem si mohla poslechnout koncert pana Pachmana naživo. Píseň Neodvolám z oratoria Mistr Jan Hus mě velmi dojala a moje oči nezůstaly suché. Vnímám velkou duchovní sílu tohoto díla a také určitou paralelu mezi naší snahou podporovat homeopatii jako důležitou součást medicíny, i když není oficiálně uznávaná, a snahou mistra Jana Husa hlásat pravdu.

Richard Pachman prozradil čtenářům Světa homeopatie, jaké má zkušenosti s užíváním homeopatik.

Mnoho zpěváků řeší problémy s hlasivkami a k jejich léčbě a regeneraci používají i šetrnou léčbu, například homeopatika. Máte i vy zkušenosti s účinkem homeopatik na hlasivky?

Samozřejmě, že mám! Dobré a dlouholeté. Každoročně mám sérii adventních koncertů po celé České republice a řada z nich se odehrává v prostředí kostelů, které je nádherné, ale většinou chladné. Homeopatika jsou pro mě preventivním prostředkem a beru je před každým koncertem. Jednak proto, že každý koncert zpíváme v jiných podmínkách, a především proto, že základním nastavením mě a mých kolegů je „prostě během turné neonemocnět“.

V případě lehké indispozice nebo průvanu je někdy při hudební pauze užívám rovněž i v průběhu vystoupení. Jsem díky své paní doktorce vybaven několika homeopatiky na hlasivky nebo proti prochladnutí a pod jejími instrukcemi jsem jejich pravidelný uživatel. Takže v mém příručním zavazadle je vždy na turné Aconitum, Arum triphyllum a Graphites – vše v ředění 9 C. Důkazem toho, jak dobře fungují, je, že zpívám v pohodě (a bez nachlazení) první i poslední koncert několikatýdenních adventních turné.

Mohl byste se zmínit o svých dalších osobních zkušenostech s homeopatií u sebe nebo svých blízkých?

V roce 2000 jsem měl úraz (nešťastnou shodou náhod jsem se napil louhu pH 14 z nepopsané láhve od Dobré vody) a po něm několik operací. Po celý život budu vděčný prof. Pafkovi a jeho týmu z III. chirurgie motolské nemocnice za to, že mi komplikovanou operací umožnili opět jíst a pít. Mé tělo však reagovalo dlouhé měsíce po operaci bolestivými stavy – mnohdy po požití každého jídla. Můj stav byl dle lékařů adekvátní zákroku a byly mi předepsány prostředky tišící bolest.

Necelý rok po operaci jsem od jednoho lékaře dostal kontakt na MUDr. Věru Dolejšovou. Paní doktorka mě vyšetřila pomocí metody EAV a předepsala mi homeopatika na bolest. Již po první návštěvě a během prvních dnů užívání homeopatik mé bolesti ustoupily. Mé tělo regenerovalo úžasným způsobem. Pomocí homeopatie se od té doby léčím pravidelně. Je to již 16 let a jsem vděčný za to, že mohu i přes některá omezení související s příjmem stravy koncertovat, skládat, psát i malovat. Mohl jsem se vrátit ke všemu, co dělám rád, moje tělo může fungovat téměř jako před úrazem.

Kéž by bylo víc lékařů, kteří se věnují alternativní medicíně. Každému pacientovi bych doporučil nastudovat si něco o metodách a možnostech alternativní medicíny. Vnímám alternativní medicínu a především homeopatii jako přirozené propojení člověka s přírodou, využití vnitřní síly našeho vlastního těla k uzdravení a hlavně ji vidím jako cestu šetrnou, ano mnohdy možná delší, ale dávající možnost uzdravení i tam, kde klasická medicína selhává.

Doporučuji našim čtenářům poslech písně Neodvolám z projektu Mistr Jan Hus.

Foto: Petr D. Mraček

zpět
PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová, Farmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze