Vzhůru proti chřipce!

Už se bojíte? Pokud čtete noviny, sledujete televizi a občas koukáte na zprávy na internetu, tak zřejmě ano. Není se čemu divit, valí se to na nás ze všech stran. Určitě je třeba opatrnost, vyhýbat se větší koncentraci lidí, mýt si důkladně ruce několikrát během dne a hlavně před jídlem. Velkou pomocí ale mohou být potraviny a některá režimová opatření týkající se jídla. Která to jsou? 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Více než kdy jindy platí omezení sladkostí, bílého cukru a bílé mouky na minimum. Zatěžují střevo, které je základnou imunitního systému. Na druhou stranu je na místě zvýšit příjem potravin bohatých na vitamin C, antioxidanty a betaglukany, protože tyto látky posilují imunitu sliznic a zvyšují tak naši obranyschopnost.

Vhodné potraviny jsou:

  • ovoce: citrusy – nezapomínejte na grepy; švestky, jablka, hrušky, banány; jahody, maliny, borůvky, rybíz, ostružiny – dejte přednost mraženým,
  • zelenina: česnek, cibule, košťálová zelenina, mrkev, brokolice, řapíkatý celer, barevné papriky, dýně,
  • houby: šiitake, hlíva ústřičná,
  • šípky: uvařte si „čaj za studena“ – třeba podle naší paní bylinkářky, rakytníkový a zázvorový čaj nebo čaj z kustovnice čínské.

Střevo chrání také zvýšený příjem probiotických bakterií:

  • Pomohou vám nejen probiotika z lékárny, ale i kysané zelí, pickles nebo kimči (jsem pro variantu bez rybí či krevetové omáčky, ale zato se špetkou chilli a trochou zázvoru – tato koření pomáhají sliznicím se lépe bránit proti virům).
  • Imunitu můžete podpořit rovněž některými bylinkami – Echinacea, šalvěj, jitrocel, mateřídouška, černý bez, tymián (čaje z těchto bylinek ale pijte spíše krátkodobě).
  • Silný imunostimulační efekt mají i některé stopové prvky, zejména selen a zinek. Můžete je samozřejmě užívat jako potravinové doplňky, ale vaše tělo bude mít větší radost i užitek z přirozené formy v potravinách – např. v oříšcích (5 ks para ořechů obsahuje denní dávku selenu), v slunečnicových a dýňových semínkách, česneku, cibuli (tu je vhodné před konzumací nebo tepelnou úpravou nechat asi 15 minut nakrájenou na vzduchu).

Velmi důležitý je spánek – kvalitní a dostatečný, alespoň 7 hodin.

To nejdůležitější jsem si ale nechala nakonec. Paní doktorka Váňová, která podle mne patří k nejlepším homeopatům u nás, vždy říká: „Jen ten organismus je napaden, který je vnitřně oslaben.“ Oslabuje nás nevhodné jídlo a nápoje, nedostatek spánku, únava, přepracování a stres. Při stresu se metabolismus mění, určité reakce se spouštějí, jiné se na jistý čas zastavují. K těm právě patří některé imunitní reakce. Proto nám při stresu několikanásobně klesá naše obranyschopnost.

Nenechme se tedy vystresovat zprávami, jak a kdy budeme nemocní. Často je za tím něco jiného než péče o naše zdraví. 

zpět
Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková, nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze