Novoroční diety

O dietách jsem psala už mnohokrát a myslím si, že jsem k nim řekla vše. Přesto jsem se k nim pod tíhou „zaručených rad“ rozhodla znovu vrátit a napsat několik zásad, na které bychom při novoročních dietních předsevzetích neměli zapomínat. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

1. Žádná dieta není univerzální a nebude účinkovat na každého

To je velmi důležité. Náš metabolismus je jedinečný, jeho činnost se odvíjí od mnoha skutečností (genetika, předchozí nutriční návyky i zlozvyky, onemocnění, kterými jsme prošli, alergie na potraviny, užívané léky atd.). Dieta, díky které vaše sousedka zhubne úžasných 10 kg, vám pomůže snížit váhu jen o 3 kg, i když budete jíst stejně jako ona a dodržovat stejná režimová opatření.

2. Dieta je vždy jen na určitou dobu

Ketogenní, redukční, krabičková, Dukanova… to vše jsou diety, způsoby stravování, které nelze dodržovat celý život. I se silnou vůlí, odhodláním a 100% nasazením se to v 90 % případů nepodaří. Možná shodíte několik kilogramů, ale ty se většinou brzy vrátí. A někdy i s kamarády. Nenechte se nachytat na články na internetu nebo v novinách – jsou stejné jako vloni a věřte, příští rok tam budou zase. S každou další vyzkoušenou a neúspěšnou dietou bude šance na zhubnutí menší a vaše víra v sebe horší.

3. Pozor na alergie

Všichni jistě znáte alergii na roztoče, prach, pyl. Většina už se setkala i s někým, kdo má alergii na mléko, ořechy, vejce, lepek. Je ale spousta dalších potravin, které mohou alergii způsobit, i když se na první pohled tváří celkem neškodně. Třeba mrkev, jablko, celer, hrášek, třešně, brambory. Projevy takové alergie jsou velmi různé a velmi často je člověk za alergické ani nepovažuje – např. kýchání, svědění očí, nadýmání, svědění kůže. Každá taková potravina ale zatěžuje trávení a celkový metabolismus, což se může projevit také tím, že správně nastavený výživový plán (ne dieta) nefunguje.

4. Pohyb – to je základ úspěchu

Ať se vám to líbí, nebo ne, bez pohybu to prostě nejde. Vaše svaly jsou vaším nejlepším pomocníkem hubnutí. Nikoho lepšího nemáte a je fajn se s nimi spřátelit. Tuky lze spálit jen díky svalům. Můžete samozřejmě hladovět, určitě to nějakou dobu vydržíte a určitě i zhubnete, ale přijdete o svaly. A až pochopíte, že to nejde vydržet, budou vám svaly chybět. Cesta zpátky je pak opravdu těžká.

A tak navrhuji zdravé novoroční předsevzetí číslo jedna: Začněte se hýbat. Pravidelně. Aspoň 3x týdně 45 minut. Vždy lze najít pohyb, který vám bude vyhovovat a který vás bude bavit. To je nesmírně důležité. Musí vás to bavit. Můžete chodit, běhat, tancovat, plavat, skákat na trampolínách, cvičit pilates, dělat box, tai-chi… Vždyť možností je taková spousta!

5. Zdravý jídelníček

Bez něj to samozřejmě také nepůjde. To ale neznamená jen brokolici a tofu. Jak jsem psala výše, každý jsme jiný a podle toho by měl vypadat i náš jídelníček. Někdo má rád a potřebuje maso – měl by si tedy vybírat kvalitní libové maso, které nebude smažit ani fritovat, ale dusit, vařit nebo péct v troubě, nebude používat hotové kořenící směsi, tučné omáčky a dipy. Někdo maso nepotřebuje a to vůbec neznamená, že umře na nedostatek bílkovin.

A máme tady novoroční předsevzetí (či spíše zásadu) číslo dvě:

  • Vyhněte se potravinám, u kterých neznáte složení (jídla v některých restauracích a fast foodech), nebo potravinám, jejichž složení nerozumíte (složení na etiketě připomíná učebnici Vysoké školy chemicko-technologické).
  • Výrazně omezte konzumaci cukru, bílé mouky a výrobků z nich (běžné pečivo, běžné těstoviny, koláče, sladkosti, sušenky…). Je velmi důležité si to uvědomit, vědomě se rozhodnout a nekupovat je. Jsou to opravdu úplně zbytečné potraviny, prázdné kalorie, které jen a jen škodí – způsobují např. tzv. inzulínovou rezistenci a zvýšenou hladinu inzulinu v krvi. A inzulin podporuje růst a bujení buněk, včetně rakovinných.
  • Do každé porce jídla zařaďte zeleninu, v zimě více dušené, v létě syrové. Nebojte se ovoce, je zdravé a zvedá náladu.
  • Nezapomínejte nikdy na snídani, je to nejdůležitější jídlo dne. Podle toho, jak ji zvládnete, bude vypadat váš hlad večer (nedostatečná nevyvážená snídaně = večerní přejídání, chuť na sladké a tučné potraviny).
  • Nezapomínejte ani na pitný režim. Na každých započatých 15 kg hmotnosti je dobré počítat 0,5 litru vody. Nejlepším indikátorem je barva moči – měla by být světle žlutá, ne čirá a ne tmavá. Nejlepší je samozřejmě čistá voda, pak také slabé bylinné čaje, ale ne každý bylina je vhodná – bezpečný je čaj z maliníku (pokud nejste gravidní), z ostružiníku, mátový nebo meduňkový čaj, a slabý kvalitní zelený čaj. Nepijte u jídla, během dne můžete pít vodu s čerstvou citrónovou, grepovou nebo pomerančovou šťávou, vyhýbejte se syceným, slazeným (i light) nápojům, džusům, energetickým nápojům, silnému černému čaji, alkoholu a nepřehánějte to ani se silnou kávou.

6. Spánek

To je váš velký pomocník. Važte si ho, hýčkejte, dělejte vše pro to, aby vás neopustil. Během spánku se tvoří hormony, které velmi výrazně zlepšují metabolismus a usnadňují hubnutí.

Logicky tady tedy máme novoroční předsevzetí číslo tři: Spěte minimálně 7 hodin denně. Spát nelze do zásoby a spánkový deficit nelze ani doplnit.

7. Psychika

Jídlo uvolňuje stres – většinu z nás to tak naučili v dětství („Neplakej, já ti dám něco dobrého…“). Každá dieta dříve, nebo později vede k napětí a stresu a v našem mozku vítězí hormony a podvědomá touha se najíst. Je třeba pochopit, co děláme špatně, kde děláme chyby, které nás naučili. Co konktrétně si jídlem kompenzujeme, co nám ve skutečnosti chybí. Když se nám to podaří, naučíme se jíst jinak bez problémů.

Buďte trpěliví a nechtějte zhubnout 2 kg za týden (ideál je 0,5 kg/týden, u obézních lidí to může být zpočátku více), přibrali jste také postupně.

A novoroční předsevzetí na závěr? Tedy čtvrté a nejdůležitější: Mějte se rádi, važte si svého těla, chtějte být zdraví. Nezlobte se na sebe, s nikým se nesrovnávejte, to nevede k ničemu dobrému. Nenechte se oklamat, nenechte sebou manipulovat a nikdy nedávejte nikomu moc nad sebou. 

zpět
Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková, nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze