Hemoroidy. Účinná pomoc? Homeopatie!

Trápí Vás hemoroidy? Znáte důvěrně nepříjemné pocity a potíže jimi způsobené? Paní doktorka MUDr. Eva Kettmannová vám mimo jiné radí využít možnosti homeopatické léčby. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Hemoroidy nebo zlatá žíla jsou žilní městky v dolní části konečníku a kolem řitního otvoru. Trápí nejčastěji lidi, kteří trpí chronickou zácpou a těhotné ženy nebo ženy po porodu. Výskyt se v dnešní době zvýšil díky sedavému způsobu života, zvýšenému stresu, nevhodnému stravování a obezitě.

Ve své praxi všem pacientům zdůrazňuji prevenci, která spočívá ve změně životního stylu, jsou to dobře známá obecná opatření. Škoda, že na ně v každodenním stresu zapomínáme:

  • více čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny
  • omezte konzumaci kořeněných jídel a alkoholu
  • pitný režim - pít čistou vodu nebo vodu s citronem
  • pravidelný pohyb - doporučuji jógu, protože součástí cvičení je dýchání do břicha a masáž břišních orgánů
  • pro těhotné ženy, jako prevenci zácpy, doporučuji břišní tance
  • péče o pravidelnou stolici, nutkání na stolici nikdy nezadržujte!

Na úpravu stolice doporučujeme Psyllium, je to indická vláknina, která se v žaludku chová jako želé, stolice se stává vláčná, střevní peristaltika je stimulována a průchodnost střeva usnadněna. Dávkování je 2x denně 2 čajové lžičky Psyllia (5 g) rozmíchat ve 250 ml vlažné vody, nejlépe ½ hodiny před jídlem.

V průběhu celého dne dodržujte pitný režim.

Pokud již potíže nastaly, co nejdříve nasaďte homeopatický lék: 

  • Arnica montana 9 C 2x denně 5 granulí. 

Další články o Arnice a jejím využití nejen při hemeroidech naleznete na webu: ARNIKA - MOJE HOJIVÁ POMOCNICE.

Podle konkrétních příznaků zvolte další homeopatické léky z tabulky:

*Hamamelis virginiana 5 nebo 9 C
 
Hemoroidy velmi bolestivé, krvácí, zanícené.
*Aesculus hippocastanum 5 nebo 9 C Hemoroidy svědí, pálí a sliznice v konečníku je suchá. Chronická zácpa.
*Colllinsonia canadensis 5 nebo 9 C Hemoroidy pořád krvácí, bolest, chronická zácpa.
Nux vomica 9 C Hemoroidy jsou velmi bolestivé, zlepšují se studeným obkladem. Tento lék je obzvlášť vhodný, pokud potíže následují po dietní chybě, nadměrné konzumaci kořeněných jídel nebo alkoholu. Chronická zácpa. Pocit nedokonalého vyprázdnění, pacient se v noci budí bolestí.

Homeopatické léky označené hvězdičkou jsou na lékařský předpis.

Pro těhotné ženy a ženy po porodu doporučuji kombinaci: Arnica montana 9 C + Sepia 9 C, podle potřeby lze přidat  Aesculus 5 C + Hamamelis 5 C nebo další léky z tabulky.

Všechny uvedené léky užívejte 3-4x denně, 1 dávka je 5 kuliček, užívejte alespoň 5 dnů.

Při přetrvávání potíží konzultujte svůj stav s odborníkem v homeopatii.

Lokální léčba hemoroidů:

  • Sedací koupel v odvaru z dubové kůry
  • U velmi bolestivých hemoroidů dosáhnete rychlé úlevy přiložením sáčku černého čaje (zalít horkou vodou, aplikovat až po vychlazení)
  • Praktická rada od porodních asistentek: nastrouhaná čerstvá mrkev!

Po odeznění potíží se pokuste dodržovat preventivní opatření i nadále, určitě se to vyplatí.

zpět
MUDr. Eva Kettmannová

Autor: MUDr. Eva Kettmannová, alergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze