Jarní rýma - homeopatie v lékárně

I když venku svítí sluníčko a jaro láká ven, jarní počasí může být zrádné. Hlavně děti často odhodí čepici a bundu a výsledkem může být rýma.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Jako první pomoc po prochladnutí podáme Aconitum 9 C a prohříváme tělo teplým bylinkovým čajem. Pomůže i napaření nohou.

Skvělým pomocníkem při rýmě je nosní konvička – několikrát denně propláchneme teplou vodou se solí. Proplachy také působí jako prevence zánětu dutin. U lidí alergických na jarní pyly se doporučuje proplach nosu vždy, když přijdou z venku. Sliznice se tak očistí od mechanických nečistot a pylů, které se dýcháním dostanou do nosu. Pravidelné proplachování pak snižuje příznaky pylových alergií. U alergiků se mi také osvědčilo vytřít nos před cestou ven přírodním nosním olejem. Olej udělá na sliznici ochrannou vrstvičku, přes kterou alergeny a pyly pronikají mnohem hůře než přes nechráněnou sliznici. Nejjednodušší způsob aplikace nosního oleje je kápnout jednu kapku na malíček a ten pak strčit do nosu. U školkových dětí se pravidelným používáním nosního oleje před cestou do školky snižuje četnost rým a nachlazení, která jsou pro předškolní věk typická. Nosní olej zvyšuje imunitu nosní sliznice.

Homeopatika vhodná při rýmě:

  • Alium cepa 9 C – vodnatá rýma s dráždivým sekretem, který odírá kůži pod nosem. Zlepšuje se na čerstvém vzduchu.
  • Nux vomica 9 C – kýchání po ránu, ucpaný nos v noci. Citlivost na průvan.
  • Arsenicum album 9 C – dráždivý výtok, který se lepší v teple.
  • Euphrasia 9 C – červené oči a zánět spojivek spojený s rýmou.
  • Kalium sulfuricum 15 C - hustý žlutý až hnisavý sekret, který může dráždit.

Dávkujeme dle akutnosti 2-5x denně 5 granulí nechat rozpustit v ústech.

Polykomponentní přípravek Coryzalia je vhodný pro všechny fáze rýmy (vodnatá i zahuštěná). Jeho výhodou je, že nemusíme sledovat, v jaké fázi rýmy se zrovna nacházíme. Coryzalia je vhodnou součástí každé domácí lékárničky. Čím akutnější příznaky jsou, tím častěji podáváme (i každou hodinu).

U lidí alergických na pyly se doporučuje užívat Pollens 15 C a Poumon histamine 15 C (ob den střídat) jako prevence vzniku alergických potíží.

zpět
PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová, Farmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze