Domácí lázně ze "spižírny"

Víte, že potraviny, které máte běžně v lednici, mají blahodárné účinky na tělo a pleť? Pokud si dáte pozor, zda nejste alergičtí na jejich složení a zda není lhůta spotřeby potravin již prošlá, zjistíte, jak skvěle se po jejich „vnějším” užití budete cítit.

Ilustrační foto

Jaké jsou tipy našich babiček?

Vejce
Bílek matuje mastnou pleť, žloutek hydratuje a vyživuje suchou pleť.
Vaječná pleťová maska:
Vajíčko rozmícháme vidličkou, přidáme několik kapek citronu. Naneseme na obličej a po 15ti minutách masku smyjeme.

Petržel
Rozjasňuje pleť, obnovuje její barvu, zmírňuje podráždění pleti.
Pleťová maska z petržele:
Čtvrt sklenky posekané natě petržele, jednu lžičku lněného semínka smícháme s polovinou sklenky husté smetany. Naneseme na pleť a po 20ti minutách umyjeme.
Žvýkání čerstvé petrželové natě pomáhá při odstranění nepříjemného zápachu z úst.

Jogurt
Vyživuje a rozjasňuje pleť.
Maska z jogurtu:
Lžicku ovesných vloček smícháme s polovinou sklenky přírodního jogurtu. Naneseme na pleť, vmasírujeme a po 10ti minutách smyjeme vodou.
Maska z jogurtu pomáhá na rozšířené póry a čistí je.

Řeřicha
Obsahuje vitaminy: A, B1, B2, E, PP, magnezium, vápno, chrom
Maska z řeřichy:
Půl sklenky čerstvé řeřichy smícháme se dvěmi vrchovatými lžícemi krémového tvarohu. Naneseme na pleť a po 20ti minutách smyjeme vodou.

Med
Regeneruje zvláště suchou pleť.
Med smícháme s několika kapkami čerstvého citronu a naneseme rovnoměrně na tvář a dekolt. Po 15ti minutách smyjeme vodou.

Okurka
Pro rozjasnění pleti - na 15 minut rozložte na obličej tenké plátky čerstvé salátové okurky.
Maska pro hladký dekolt:
Očištěnou a nastrouhanou okurku smíchejte s bramborovou moukou a naneste na dekolt.

Citron
Pro rozjasnění kůže na rukou namočíme dlaně do vody s citronem a plátky citronu je masírujeme. Poté na ně naneseme masku z uvařených brambor smíchaných se smetanou, kterou smyjeme po 20ti minutách. Ruce budou rozjasněné a hladké.

Ananas
Plátek ananasu rozmixujeme s kelímkem přírodního jogurtu bez cukru. Naneseme na ruce a po 10ti minutách smyjeme.

Banán
Rozmixovaný banán naneseme na tvář [pozor na oči] na 10 až 15 minut. Maska vyživuje a napíná pleť. Obkład z rozmačkaného zralého banánu smíchaného s hustou smetanou přikládáme na hrubou kůži na loktech, přikryjeme navlhčenou gázou. Umyjeme po 15ti minutách. Kůže bude měkká a jemná.

Česnek
Pět stroužků česneku smícháme se dvěma lžičkami olivového oleje a polovinou lžičky sody, kterou rozpustíme ve sklenici vody. V této směsi namočíme gázu a několikrát denně ji přikládáme na potlučená místa na těle. Působí hojivě.

Tvaroh
Tvaroh smícháme se lžičkou medu a dvěma lžičkami smetany. Naneseme na pleť a po 15 minutách smyjeme. Pleť bude hydratovaná a pevná.

Čaj
Obkłady z černého čaje bez aromatu působí hojivě na modřiny. Obkłady z použitých sáčků čaje pomáhají na opuchlé oči. Stejně jako ochlazené lžičky z lednice. Obklad z čaje působí na hojení oparu.

Mléko
Mléko obsahuje vápno, fosfor, vitamíny A, E i ze skupiny B, díky kterým je pokožka vyživená a rozjasněná. Jeho složení lze využít do koupele. Do vany vlijeme 2 litry mléka. 15ti minutová koupel kůži vyhladí a osvěží.

Obecně si pamatujte, že byste masku neměli nanášet okolo úst a očí. Pokud na pleti ucítíte štípání nebo pálení, ihned masku smyjte, potraviny mohou vyvolat alergickou reakci. Po umytí masky vlažnou vodou, naneste krém odpovídající typu vaší pleti.

Užijte si své "domácí lázně"!

 

 


 

zpět
Helena Andrlová

Autor: Helena Andrlová, poradce pro sociální záležitosti, dobrovolník pro práci s handicapovanými lidmi

Helena Andrlová pracovala více než 20 let v pedagogicko-psychologické poradně a věnovala se práci s dětmi. V posledních letech pracuje jako dobrovolník pro neziskové organizace, zorganizovala několik výstav tvorby handicapovaných dětí, úzce spolupracuje s polskou nadací Anny Dymnej (www.mimowszystko.org).

Motto: „Mou životní náplní je práce pro handicapované děti a pomoc lidem v životní nouzi. Za svůj život jsem nashromáždila velké množství příběhů a jsem ráda, že mám díky Světu homeopatie možnost podělit se o své příběhy a zkušenosti s Vámi“. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze