Mark Twain a homeopatie

Kdo z nás nezná jednoho z nejznámějších a nejvíce citovaných autorů Ameriky, Marka Twaina (1835-1910), vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens? 

Mark Twain

Již málokdo však ví, že Mark Twain poměrně často ostře vtipkoval na téma konvenční medicíny a že byl velkým zastáncem HOMEOPATIE.

V roce 1890 napsal v časopise Harper´s Bazaar: „Začátek homeopatie pěkně zamíchal lékaři staré školy a donutil je, aby se z medicíny naučili taky něco rozumného. Můžeme být skutečně vděčni, že homeopatie přežila snahy alopatů o její zničení."

Mark Twain se o homeopatii zmínil dokonce i ve svém velmi uznávaném románu Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše (1889), A Connecticut Yankee in King Arthur's Court. Toto dílo vypráví příběh Hanka Morgana z 19.století, Američana, který je neznámými silami přenesen ke hradu Warwick. Zde se setkává s králem Artušem a jeho družinou. Díky svým znalostem technologie 19. století se prosadí jako konkurence čaroděje Merlina. Stane se vládcem a do středověké společnosti zavádí výdobytky kapitalismu 19. století (například používá štíty a brnění rytířů jako mobilní reklamní plochy). Mimo jiné se Morgan ožení, má dítě, které však onemocní. Vyzkouší různé druhy konvenční léčby, které jsou však neúčinné. Jednoho dne nešťastný Morgan křičí: “Rychle! Zavolejte králova homeopata!“… Jeho soupeření s Merlinem nakonec vyústí v bitvu, v níž sice Artušovy rytíře zničí, ale sám je Merlinem odeslán zpět do 19. století.

Mark Twain byl zvlášť kritický vůči lékařům, kteří se dále nevzdělávali. Sám studoval na New York Postgraduate Medical School, na jedné ze dvou největších institucí v zemi. V proslovu, který měl na této škole v roce 1909, a na níž získal čestný lékařský titul, řekl: "Jsem rád, že mohu být dnes mezi svými blízkými. Dříve jsem byl ostrostřelec, ale nyní mám možnost praktikovat mnohem vyšší úroveň této profese "(Ober, 1997).

Mark Twain byl především zastáncem osteopatie, neboť tento způsob léčby pomohl jeho vlastní dceři při léčbě epilepsie a jemu samému při léčbě chronické bronchitidy. Jeden z Twainových přátel, Cincinnatus Taft, MD, homeopatický lékař, v jeho nekrologu řekl: „Při volbě léčby byl nezávislý, koukal spíše na léčbu než na víru, celkově se nevymezoval pouze v rámci jedné školy“ (Ober, 97).

Volný předklad z anglického originálu Lucie Nestrašilová
Zdroj:
www.homeopathicrevolution.cz 

zpět
Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilová, šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze