Mark Twain a homeopatie
Kdo z nás nezná jednoho z nejznámějších a nejvíce citovaných autorů Ameriky, Marka Twaina (1835-1910), vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens?

Již málokdo však ví, že Mark Twain poměrně často ostře vtipkoval na téma konvenční medicíny a že byl velkým zastáncem HOMEOPATIE.
V roce 1890 napsal v časopise Harper´s Bazaar: „Začátek homeopatie pěkně zamíchal lékaři staré školy a donutil je, aby se z medicíny naučili taky něco rozumného. Můžeme být skutečně vděčni, že homeopatie přežila snahy alopatů o její zničení."
Mark Twain se o homeopatii zmínil dokonce i ve svém velmi uznávaném románu Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše (1889), A Connecticut Yankee in King Arthur's Court. Toto dílo vypráví příběh Hanka Morgana z 19.století, Američana, který je neznámými silami přenesen ke hradu Warwick. Zde se setkává s králem Artušem a jeho družinou. Díky svým znalostem technologie 19. století se prosadí jako konkurence čaroděje Merlina. Stane se vládcem a do středověké společnosti zavádí výdobytky kapitalismu 19. století (například používá štíty a brnění rytířů jako mobilní reklamní plochy). Mimo jiné se Morgan ožení, má dítě, které však onemocní. Vyzkouší různé druhy konvenční léčby, které jsou však neúčinné. Jednoho dne nešťastný Morgan křičí: “Rychle! Zavolejte králova homeopata!“… Jeho soupeření s Merlinem nakonec vyústí v bitvu, v níž sice Artušovy rytíře zničí, ale sám je Merlinem odeslán zpět do 19. století.
Mark Twain byl zvlášť kritický vůči lékařům, kteří se dále nevzdělávali. Sám studoval na New York Postgraduate Medical School, na jedné ze dvou největších institucí v zemi. V proslovu, který měl na této škole v roce 1909, a na níž získal čestný lékařský titul, řekl: "Jsem rád, že mohu být dnes mezi svými blízkými. Dříve jsem byl ostrostřelec, ale nyní mám možnost praktikovat mnohem vyšší úroveň této profese "(Ober, 1997).
Mark Twain byl především zastáncem osteopatie, neboť tento způsob léčby pomohl jeho vlastní dceři při léčbě epilepsie a jemu samému při léčbě chronické bronchitidy. Jeden z Twainových přátel, Cincinnatus Taft, MD, homeopatický lékař, v jeho nekrologu řekl: „Při volbě léčby byl nezávislý, koukal spíše na léčbu než na víru, celkově se nevymezoval pouze v rámci jedné školy“ (Ober, 97).
Volný předklad z anglického originálu Lucie Nestrašilová
Zdroj: www.homeopathicrevolution.cz