Johann Wolfgang Goethe a homeopatie

Johann Wolfgang Goethe (1749-1832), německý básník, prozaik, dramatik, dvořan a filozof, je považován za jednu z největších literárních postav všech dob. Goethe byl současně s Hahnemannem (1755-1843) průkopníkem homeopatie, oba byli svobodní zednáři. 

Johann Wolfgang Goethe

Když v září roku 1820 Goethe dostal amulet, který obsahoval velmi malé zlaté ozdoby, napsal: "Klenotníci z Frankfurtu museli vyslyšet teorii lipského Dr. Hahnemanna, světoznámého lékaře – a vzali si z něho to nejlepší…nyní více než kdy jindy věřím jeho úžasným lékařským teoriím, které jsem sám mohl vyzkoušet na vlastní kůži..."
V jiném dopise pak důrazně prohlásil sám sebe za „Hahnemannova žáka" (Haehl, 1922, I, 113).

Goethe nejen, že vyzdvihoval přednosti homeopatie ve svých dopisech přátelům a kolegům, ale o homeopatii se zmínil i ve své nejslavnější hře, Faust, v níž hlavní hrdina Mefistofeles, vyřkl homeopatické krédo, čímž učinil konkrétní odkaz na hlavní homeopatické zásady: "K podobnému podobné, k jakékoliv chorobě je jistou pomocí".

Goethe byl rovněž blízkým přítelem Karla Wesselhoefta, majitele velkého německého vydavatelství literárních děl. Byl častým návštěvníkem jeho domácnosti. Wesselhoeftův syn William se stal Goethovým chráněncem. Důsledkem vlivu Goetha a s ohledem na pozdější korespondenci s německými lékaři, kteří se stali homeopaty, se mladý Wesselhoeft stal studentem a následně lékařem a učitelem homeopatie v Americe.

Volný překlad z anglického originálu Lucie Nestrašilová
Zdroj: www.homeopathicrevolution.com
 

zpět
Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilová, šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze