Johann Wolfgang Goethe a homeopatie
Johann Wolfgang Goethe (1749-1832), německý básník, prozaik, dramatik, dvořan a filozof, je považován za jednu z největších literárních postav všech dob. Goethe byl současně s Hahnemannem (1755-1843) průkopníkem homeopatie, oba byli svobodní zednáři.

Když v září roku 1820 Goethe dostal amulet, který obsahoval velmi malé zlaté ozdoby, napsal: "Klenotníci z Frankfurtu museli vyslyšet teorii lipského Dr. Hahnemanna, světoznámého lékaře – a vzali si z něho to nejlepší…nyní více než kdy jindy věřím jeho úžasným lékařským teoriím, které jsem sám mohl vyzkoušet na vlastní kůži..."
V jiném dopise pak důrazně prohlásil sám sebe za „Hahnemannova žáka" (Haehl, 1922, I, 113).
Goethe nejen, že vyzdvihoval přednosti homeopatie ve svých dopisech přátelům a kolegům, ale o homeopatii se zmínil i ve své nejslavnější hře, Faust, v níž hlavní hrdina Mefistofeles, vyřkl homeopatické krédo, čímž učinil konkrétní odkaz na hlavní homeopatické zásady: "K podobnému podobné, k jakékoliv chorobě je jistou pomocí".
Goethe byl rovněž blízkým přítelem Karla Wesselhoefta, majitele velkého německého vydavatelství literárních děl. Byl častým návštěvníkem jeho domácnosti. Wesselhoeftův syn William se stal Goethovým chráněncem. Důsledkem vlivu Goetha a s ohledem na pozdější korespondenci s německými lékaři, kteří se stali homeopaty, se mladý Wesselhoeft stal studentem a následně lékařem a učitelem homeopatie v Americe.
Volný překlad z anglického originálu Lucie Nestrašilová
Zdroj: www.homeopathicrevolution.com