Homeopatická samoléčba akutní rýmy pro pokročilé

Pokud nemáte s homeopatickou léčbou akutní rýmy zkušenosti, nahlédněte nejprve na naše rychlé rady v článku Akutní rýma. Pro čtenáře, kteří již s homeopatií mají nějaké zkušenosti, jsme připravili další možnosti léčby akutní rýmy. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Pokud je při léčbě akutní rýmy homeopatický lék správně zvolen a včas nasazen, příznaky rýmy se zmírní, její průběh zkrátí a nemocný se bude cítit lépe. Při hledání vhodného léku se nejprve zamyslete nad celkovým stavem, sledujte charakter výtoku a průvodní potíže. Čím více příznaků stavu pacienta odpovídá, tím jistější je volba správného homeopatického léku.

Všechny homeopatické léky podávejte podle následujícího schématu:

První den podávejte 5 granulí každou hodinu, se zlepšením prodlužujte intervaly na 5 granulí 4x denně a s odezněním příznaků postupně vysazujte.

Příznaky akutní rýmy:

 • Horký, suchý a ucpaný nos, silná žízeň, zimnice - Aconitum 9 C
 • Po vystavení prudkému chladu, sekret málo vydatný, pálivý, zimomřivost - Arsenicum album 9 C
 • Nos je od ustavičného potahování a dloubání citlivý a rozbolavělý - Arum triphyllum 9 C
 • Pálivý nosní sekret s mírným nedráždivým slzením - Allium cepa 9 C
 • Sekret vydatný, vodnatý a dráždivý, nos nateklý a červený, bolesti u kořene nosu - Kalium iodatum 9 C
 • Ucpaný nos při vlhkém počasí - Dulcamara 9 C
 • Vodnatý sekret, ztráta chuti i čichu - Natrum muriaticum 9 C
 • V noci ucpaný nos, ráno kýchání, pocit, že se nemůže zahřát - Nux vomica 9 C
 • Suchá rýma, bolesti u kořene nosu, rýma se hned usadí v čelních dutinách – Sticta pulmonaria 9 C
 • Pacient sám sebe při mluvení špatně slyší, hučí a praská mu v uších, sekret je hlenovitý, hustý, nedráždivý, ztráta čichu a pokašlávání - Kalium muriaticum 9 C

Když sekret zežloutne, aneb co podávat místo Pamyconu?

 • Nejčastěji indikovaný homeopatický lék u lidí se sklonem k zánětu dutin, rýma začíná pocitem suchého a ucpaného nosu a tlakem u kořene nosu. Sekret je ze začátku hojný, záhy se mění na žlutozelený táhnoucí se a přilnavý, nelze jej snadno vysmrkat, tvoří se přilnavé krusty - Kalium bichromicum 9 C
 • V noci kašel, přes den hojná rýma, pacient je přecitlivělý, děti plačtivé, v teplé místnosti má ucpaný nos, zlepšuje se na čerstvém vzduchu - Pulsatilla 15 C
 • Velké množství hustého vazkého žlutého hlenu, stéká do krku - Hydrastis 9 C
 • Rozedřený a bolavý nos, hnisavý páchnoucí sekret i dech, zvýšená tvorba slin, často zimnice - Mercurius solubilis 9 C
 • Páchnoucí hnisavá rýma, zimomřivost - Hepar sulfur 15 C
zpět
MUDr. Eva Kettmannová

Autor: MUDr. Eva Kettmannová, alergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze