Aromaterapie během porodu

Obavy, které se mohou před porodem vyskytnout, můžete zmírnit tím, že ještě předtím budete cvičit dechové a posilující cviky. Kromě toho můžete využít bylinky a aromatické oleje k posílení ducha i těla. Výhody tzv. přirozeného tišení bolesti jsou v tom, že nemá žádné nežádoucí účinky a jejich působení lze kdykoliv přerušit. 

Ilustrační foto
Zdroj: www.snezenka.org

Aromaterapie se využívá během porodu čím dál častěji. V některých porodnicích používají porodní asistentky svoje osvědčené oleje, ale mnohem jistější je přinést si své vlastní. Vůně by ale měla být příjemná všem, kteří se porodu účastní, tedy nejen budoucí mamince, ale také partnerovi, porodní asistentce, dule či porodníkovi. Jedině tak se může vytvořit příjemné porodní prostředí. Pomocí aromaterapeutických technik během porodu lze odstranit bolesti v zádech a překonat náročnou situaci, jakou porod bezesporu je. Éterické oleje během porodu obecně napomáhají stahům děložní sliznice, prohlubují dýchání a zmírňují bolesti. Působí na psychické i emoční úrovni jako přirození harmonizátory a podle toho, jaký olej si zvolíte, dochází k zmírnění napětí a stresu. Kromě toho dodají odvahu a sílu, posilují a osvěžují, nebo naopak uvolňují a regenerují.

Fyzická bolest se snáší mnohem lépe, když je s vámi někdo blízký, ale také tehdy, když jste obklopená věcmi, které vám přinášejí fyzickou i psychickou úlevu. K tomu přispívají právě vhodné éterické oleje. Pokud si nepřejete nástřih hráze, pak je vhodné tuto oblast masírovat již několik týdnů před porodem (asi 6-8 týdnů). Tato masáž pak přispěje ke zlepšení elasticity a prokrvení místa. Dobře prokrvená hráz odolá snáze porušení a lze tak předejít nástřihu. K tomu jsou vhodné následující éterické oleje: Levandule, šalvěj muškátová a růže – ty ženu psychicky naladí na porod a oleje zároveň působí antisepticky. Masáž se provádí denně, raději po koupeli, protože teplo tkáň zahřeje, prokrví a připraví.

První doba porodní může trvat krátce, nebo velmi dlouho. Mezi nejúčinnější metody patří i zde masáž. Masírovat se dají ramena, šíje, oblast kosti křížové, chodidla (zejména patu), dlaně i zápěstí. S použitím masážního oleje je třeba počkat půl hodiny po podání léků. Základní masážní olej si můžete vybrat sama – buď mandlový, nebo jojobový (ten ocení hlavně ty maminky, které budou trávit aspoň první dobu porodní ve vaně). V druhé době porodní pak pomáhá směs éterických olejů šalvěje muškátové, levandule a kadidla (uvolňuje a koncentruje). Tato směs je vynikající, protože podporuje a zesiluje kontrakce, což pozitivně ovlivňuje vlastní vypuzení miminka z dělohy. Aplikuje se až v okamžiku, kdy nastane správná chvíle – to je nutné konzultovat s porodní asistentkou nebo lékařem. Při dlouhotrvajícím porodu pomůže směs s grejp, černým pepřem a gerániem (použití stejné jako v první době porodní), masíruje se s ní oblast ramen, šíje, dolních částí zad, obličeje a hrudníku, a to ve chvílích, kdy je ženy vyčerpaná a ztrácí sílu. Oblíbenou vůni si můžete i nakapat na kapesníček a inhalovat během porodu sama. Mohou se též přikládat obklady a výborně lze využít květové vody ve spreji přímo na obličej, hrudník a šíji. Při porodu je nejoblíbenější květová voda z neroli a růže, které úžasně voní. V poporodním období pomůže neutrální chladivý gel, který se připraví smícháním s éterickými oleji levandule, heřmánku římského a cypřiše. Díky němu dojde k rychlejšímu zhojená a regeneraci tkáně. Kromě toho je protizánětlivý – používá se přímo na postižené místo po osprchování.

Nejčastěji používaní oleje při porodu:

Černý pepř, fenykl, geránium, heřmánek římský, jasmín, kadidlo, levandule, neroli, růže, šalvěj muškátová a ylang-ylang. Vždy ale konzultujte s odborným aromaterapeutem!

Aromaterapie v životě ženy 
Použitá literatura:
Aromaterapie v životě ženy, vydala Mladá fronta

zpět
Redakce

Autor: Redakce

Informace, které ve Světě homeopatie.cz najdete, jsou garantovány týmem lékařů a dalších odborníků, kteří ve své každodenní praxi praktikují homeopatii.  

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze