Aromaterapie v těhotenství
Těhotenství není nemoc, ale jiný stav – ovšem ne každý jiný stav musí probíhat naprosto stejně. Jsou ženy, které jím proplují bez problémů, a jsou ženy, kterým těhotenství přináší nejrůznější obtíže a emoce. Proto je dobré vědět, že ulehčení může přinést aromaterapie.

Zdroj: Lída Kindlová
Aromaterapie v období těhotenství může mnohým ženám pomoci, a to nejen po stránce fyzické, ale především po stránce psychické. Vůně z éterických olejů prostupují prostřednictvím čichu i pokožky do těla a tím, že je těhotná žena vdechuje, přispívá k celkové pohodě a pozitivní náladě. U některých žen se v průběhu těhotenství zhorší průběh jejich chronických nemocí nebo se objeví potíže naprosto nové – ať už jsou to otoky, hemoroidy, zácpa, nespavost, únava, bolesti zad či vysoký krevní tlak. Aromaterapie může být součástí jak alternativního, tak standardně asistovaného těhotenství, a vždycky si pro vás něco najde.
Pravidla pro použití
V prvním trimestru se nedoporučuje používat éterické oleje – přestože neproběhly žádné průzkumy, jak tyto oleje ovlivňují plod v děloze, považuje se obecně za bezpečnější počkat do začátku druhého trimestru. Nemusíte ale používat éterické oleje, ale lze využít hydroláty (květové vody), které jsou jemnější. Od druhého trimestru pak můžete směle využívat vhodné éterické oleje ke zmírnění celé řady problémů nebo můžete využít aromaterapeutickou masáž pro těhotné. Tu by měl však vždy provádět vyškolený masér. A jaká pravidla pro výběr oleje dodržovat? Ředění by mělo být 1%, případně i nižší. Těhotná žena by si měla éterický olej vybrat sama – hormonální změny mohou ovlivnit i čich a čichové preference. Aromatereapeut by měl vždy probrat s těhotnou zdravotní stav se zřetelem na historii současného i minulého těhotenství, užívání léků atd. Obezřetnost je vždy na místě u žen, které již někdy potratily. Používat by se měly jen kvalitní a nejčistší oleje. Vhodné je, aby si těhotná obstarala před aromaterapeutickým ošetřením souhlas porodní asistentky nebo lékaře. Pozor na výběr esenciálních olejů – některé mohou být kontraindikovány s klasickými léky!
Oleje, které jsou v těhotenství kontraindikovány
Andělika, anýz, bazalka, cedr, fenykl, jasmín, jalovec, kafr, kopr, levandule francouzksá, levandule spaik, máta peprná, muškátový oříšek, řebříček, rozmarýn, šalvěj lékařská i muškátová, túje a yzop.
Oleje v těhotenství užitečné
Levandule lékařská (antidepresivní, ulevuje pro bolestech při porodu, při epidurálu), mandarinka (osvěžuje, povznáší, odstraňuje úzkost), benzoe (na zánět močového měchýře, při stresu, na koliky, nadýmání, zácpu), černý pepř (při otocích), eukalyptus (protizánětlivý, usnadňuje vykašlávání), cypřiš (na křečové žíly a hemoroidy), zázvor (zahřívající, na extrémní chlad, pomáhá při křečích v nohou), citron (stimuluje chuť k jídlu), růže (uklidňuje, povznáší, posiluje ), pettigrain (pomáhá při špatném trávení a nevolnosti) a řada dalších.
Jak na těhotenskou masáž?
Masáže celého těla by měl provádět odborný aromaterapeut. Je-li těhotná žena bez obtíží, pak lze celé tělo masírovat jednu za 2-4 týdny podle potřeby a potíží. Při každodenních masážích se doporučuje 30 minut (vybrané části těla). Bříško se hladí vždy ve směru hodinových ručiček aspoň jednou denně kvůli prevenci strií. Domácí masáže můžete provádět sama, nebo vás může masírovat manžel. Jsou to místa, kam dosáhnete sama – tedy hlava, ramena, nohy, masáž hráze. Éterický olej přidávejte vždy do základního oleje (mandlový, slunečnicový, sezamový, jojobový, slunečnicový či ovlivový). Nejhodnější dobou na masáž je večer, kdy pak můžete ulehnout k spánku. Před masáží se osprchujte, aby se olej lépe vstřebal. Nejezte tučná jídla ani jídla, která nadýmají (metabolismus se zpomalí a těžko byste se uvolnila). Dlouhé a horké koupele nejsou vhodné. Ke konci těhotenství jsou koupele vhodné k uvolnění a navození kontrakcí. Masáže nejsou vhodné pro ženy, které mají rizikové těhotenství, nebo trpí bolestmi v podbřišku či krvácí. Pak postačí „jen“ masáž obličeje a šíje.
Poznámka autorky: Použitá literatura: Aromaterapie v životě ženy, vydala Mladá fronta