Aromaterapie v šestinedělí
Porod je na jedné straně završením devítiměsíčního období, kdy jste se těšila na narození miminka, na druhé straně přichází v šestinedělí řada problémů, které se musíte naučit zvládat.

Zdroj: Joan Kocur
V těle ženy probíhají hormonální změny, nastupuje laktace a s ní i hormonální výkyvy, které se mohou projevovat smutkem. Stejně tak tělo se začíná měnit a navracet se k původnímu stavu. Může vás bolet hráz (pokud došlo k nástřihu), může vás bolet jizva (pokud došlo k císařskému řezu), může se objevit bolest pánve a kostrče nebo se mohou vyskytnout potíže s dýcháním. Vhodnou kombinací bylinek, éterických olejů a hydrolátů (květových vod) můžete svému tělu poskytnout dostatek úlevy. Ideální samozřejmě je, pokud budete v tomto období i nadále v kontaktu se svou dulou nebo porodní asistentkou.
Jak na konkrétní problémy?
Bolesti hráze: při mírném poranění využijte gel nebo olej s obsahem levandule, heřmánku římského, šalvěje muškátové, tea tree či cypřiše. Při větších poraněních aplikujte sedací koupele s hydroláty levandule a heřmánku římského, které můžete také přikládat na hráz v obkladech.
Zmírnění poporodních bolestí: Vhodný je aromaterapeutický masážní olej z geránia, šalvěje muškátové, vavřínu a růžového dřeva. Bříško masírujte několikrát denně po směru hodinových ručenek. Po císařském řezu si jizvu jen jemně potírejte, aby se lépe hojila. K tomu se skvěle hodí rostlinné máslo karité s levandulí, masíčková mast nebo šípkový olej.
Pocity smutku a deprese: Hladinu hormonů pomohou normalizovat geránium, šalvěj muškátová nebo růže. V případě poporodní deprese pak pomáhá jasmín. Nejlepší formou aplikace je jemné ošetření obličeje, dekoltu a šíje jojobovým nebo šípkovým olejem.
Celková únava: Na únavu jsou vhodné posilující oleje, které dodají vitalitu, například rozmarýn (není vhodný pro ženy, které trpí vysokým krevním tlakem), zázvor, pačuli, borovice, citron. Určitě k tomu přidejte dostatek čerstvé zeleniny a ovoce a nezapomínejte na omega-3-mastné kyseliny (konzumujte brutnákový nebo pupalkový olej – a to 1 kávovou lžičku 4x denně).
Potíže se stolicí: Řada žen po porodu může trpět zácpou, takže je vhodná masáž bříška, opět po směru hodinových ručiček s přítlakem na sestupnou část tlustého střeva. Použijte následující směs: do 50 ml sezamového nebo mandlového oleje přidejte 10 kapek rozmarýnu, 5 kapek kardamonu, 2 kapky myrty, 2 kapky kmínu a 2 kapky fenyklu.
V šestinedělí jsou pak užitečné následující éterické oleje, které můžete bez obav používat – bergamot (skvělý na pocity smutku, zchlazuje, zklidňuje nervový systém a pomáhá obnovit apetit), geránium (harmonizuje emoce a vyrovnává hladiny hormonů), kadidlo (zklidňuje, uvolňuje a zpomaluje zrychlený dech), jasmín (dodává sílu a odvahu a posiluje vztah mezi matkou a dítětem) a levandule (pomáhá při vyčerpání a únavě, zklidňuje úzkost a nervové napětí).