Léčba astmatu pomocí tradiční čínské medicíny

Již více jak 20 let jsem nemocen astma bronchiale a trpím i tzv. celoroční rýmou. I přes intenzivní léčbu moderní západní medicínou nebyl můj zdravotní stav uspokojivý (velice častá rýma, prakticky několik dnů týdně ztížený dech, a to i při spánku, dušnost při stresu a námaze, dlouhodobý kašel apod.). Nejsem přitom prakticky na nic alergický (mírně přes hranici jen prach a roztoči).
 

Ilustrační foto

Před rokem a půl jsem náhodou přes známé zkusil léčbu tradiční čínskou medicínou, od té doby dojíždím zhruba každé tři týdny na akupunkturu do pražské kliniky tradiční čínské medicíny „Inspirita“. Zde jsem nejprve podstoupil asi půlroční léčebnou kůru akupunkturou a bylinami za účelem zvýšení celkové imunity organismu. Poté jsem k akupunktuře přidal i bylinné směsi ve formě tablet zaměřených přímo na astma a horní cesty dýchací, které užívám pravidelně (plus příležitostně baňkování a nahřívání akupunkturních bodů moxou). Během roku a půl jsem postupně snížil medikaci chemických léků a kortikosteroidů. V dušnosti a před námahou jsem dříve často podpůrně používal Berodual na zklidnění dechu a Alergodill na uklidnění sliznice nosu.

I když nejsem dosud zcela zdráv, mohu potvrdit, že se po roce a půl můj zdravotní stav výrazně zlepšil, dech je až na výjimky čistý, ztížený dech se objevuje jen zřídka, a to při nemoci (nachlazení, chřipka) a při vysoké stresové zátěži (nárazové pracovní vytížení). Spreje Berodual a Alergodill již několik měsíců vůbec nepoužívám, zvládám i extrémně namáhavé stavy na dýchání (pravidelně hokej – intenzivních 70 minut hry, většinou při mrazivém počasí).

Na čínské medicíně mě zaujala její jednoduchost, je pro pacienta snadno pochopitelná a logická, dává přednost léčení přírodními prostředky. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že léky moderní západní medicíny jsou opravdu vysoce účinné, mají rychlý nástup, zklidní, potlačí a udrží projevy astmatu, účinně působí např. při akutních zánětech horních cest dýchacích, apod.. Dle mé zkušenosti ale z dlouhodobého hlediska stav astmatu jen „utlumí“, neléčí podstatu nemoci. Druhým důvodem pro moje rozhodnutí hledat jinou formu léčby je obava z vedlejších účinků klasické léčby. Za dvacet let jsem polkl či vdechl více jak 20.000 dávek chemických léků či kortikosteroidů a přestože se vedlejší účinky léků stále minimalizují, tak nevěřím, že by to pro tělo nemělo negativní důsledky.

Léčba čínskou medicínou je oproti tomu pomalá, dlouhodobá a nákladná (není hrazena) a vyžaduje spolupráci pacienta. Díky alternativnímu přístupu čínské medicíny, která hledá příčiny nemoci, jsem změnil svůj názor na moji nemoc, dnes vím, že na vznik astmatu a jeho úspěšnou léčbu má zcela zásadní vliv i psychika pacienta, což mohu v mém případě potvrdit.

Tradiční čínskou medicínu nepovažuji za alternativu, ale za zcela standardní léčebnou metodu. V Číně je tato metoda známá již tisíce let, s moderní západní medicínou se vyučuje souběžně na školách, a v nemocnicích se obě metody praktikují zároveň.

V klinice čínské medicíny, kterou navštěvuji, pracují lékaři s vystudovanou medicínou na VŠ v České republice a Číně.

Díky mé dobré dosavadní zkušenosti s čínskou medicínou v léčbě astmatu, ale i běžných nemocí jako je chřipka apod., hodlám v této léčbě nadále pokračovat.

Mgr. Jiří Klusáček – únor 2011 

zpět
Redakce

Autor: Redakce

Informace, které ve Světě homeopatie.cz najdete, jsou garantovány týmem lékařů a dalších odborníků, kteří ve své každodenní praxi praktikují homeopatii.  

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze