Falešná březost trochu jinak

O falešné březosti fen už toho bylo hodně řečeno. Ráda bych se s vámi podělila o dvě kazuistiky, které jsou méně obvyklé.

Ilustrační foto
Zdroj: Freeimages

Na ovlivnění chování se z homeopatických léků nejčastěji používá Pulsatilla (pro mazlivé, přítulné, ukňourané fenky), na druhém místě Ignatia amara (fenky mají tendenci zalézat, mohou kousnout, když pro ně majitel sáhne, často majiteli z/ničí byt, zlepší se rozptýlením). Na zastavení laktace se léčba doplňuje Lac caninem, případně Ricinem ve vysokém ředění.

Příběhy z mé praxe...

Prvním pacientem je tříletá fenka bavorského barváře. Za normálních okolností je veselá, přebíhá po místnosti, čuchá co kde je (jako většina loveckých psů), zvídavá. Teď má naběhlé vemínko, s produkcí mléka, je skleslá, smutná, na sebe spíše opatrná. V ordinaci se nechá vyšetřit, pomazlit od paničky, ale jen co má možnost, už se sune ke dveřím, kde netečně leží. Dostala Sepii 15 CH 2x/den a Ricinus comunis 30 CH 3-5x/den. Během týdne už to byla zase ona.

Pro Sepii je typická lhostejnost a vyhledávání samoty.

Druhou hrdinkou je pětiletá fenka australského ovčáka, cca 50 týden po nakrytí. Po spojení se chovala jako březí, zklidnila se, začalo se jí dělat bříško i vemínko. V druhé polovině březosti jako když otočíš. Začala být čilejší, neustále skáče na ostatní feny, tahá hračky. Na ultrazvuku byla vidět děloha, s mírně zvýšenou náplní, ale bez štěňat. Přezku měla mírně překrvenou, se slabým, vodnatým výtokem. V období říje a první měsíc po nakrytí byla fenka v kontaktu s jinou fenou, které uhynula štěňata. Laboratorní vyšetření prokázalo herpes virovou infekci. Podle mě fenka po nakrytí zabřezla, ale následkem herpesvirového onemocnění štěňata vstřebala. Nasadila jsem Thuyu 30 CH 1x/den a Foliculinum 15 CH 1x/den, s velmi dobrým efektem. Foliculinum fenka dostala v ředění 15 CH, pro jeho regulační efekt na hormonální systém.

O Thuye chytré knihy píší, že se hodí pro starší, ustrašené feny, citlivé na vlhký chlad. Mě k volbě léku vedly zejména kopulační pohyby feny a vzpomínka na základní kurzy, kdy nám jedna z lektorek řekla, že „Thuya je posedlá dětmi“.

zpět
MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulů, veterinární lékařka

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze