Jak si nezkazit víkend

Myslíte, že to nejde? Ale jde, a to docela snadno. Stačí totiž, pokud budete mít s partnerem či partnerkou odlišné představy o jeho trávení, které navíc zapomenete tomu druhému sdělit. Dalším faktorem pak bývá časová vytíženost během týdne, kdy se doma v podstatě jenom míjíte a stiháte se tak maximálně pozdravit.

Ilustrační foto
Zdroj: sxc

Hurá pátek, řekne si mnohý/á z nás. Těšíte se na prima sobotu a neděli, jak si odpočinete, vyrazíte s dětmi nebo jen sami ve dvou na výlet, do kina, na večeři či kamkoli jinam a ejhle, všechno je jinak. Manželka naplánovala návštěvu babičky, mytí oken a ještě lépe třeba malování. Manžel se pro změnu rozhodl, že sobotní odpoledne stráví s kamarády na golfu a v neděli půjde na fotbálek. Je jasné, že ve chvíli, kdy oba vyloží karty na stůl, je třaskavá směs zapálena. U babičky totiž rodina nebyla minimálně měsíc, přes okna není vidět a stěny jsou dávno šedivé, což jsou argumenty celkem pochopitelné. Buďme ovšem spravedliví. Muž se nechystá na golf nejenom proto, aby si zahrál, ale aby se potkal s kamarády, jelikož při pracovním vytížení na to v týdnu nemá čas. Navíc potřebuje relaxovat od náročné práce, a je celkem jedno, jestli fyzické nebo psychické. Zkrátka změnit prostředí. Možná existují chlapi, kteří si při malování odpočinou, ale osobně bych ekla, že by se dali spočítat na prstech jedné ruky…. Takže co s tím?

Vivat kompromis

Dokážu si to celkem živě představit. Nikomu se nechce ustupovat. Manželka má pocit, že o víkendu by se měly řešit rodinné věci, manžel by se naopak rád věnoval svým koníčkům. Zdánlivě neřešitelné spory mají řešení celkem snadné, kompromis. I když, snadné… V modelovém příkladu mají jeden i druhý svou pravdu. Žena má pocit, že rodina je nade vše a tudíž není důvod, proč ustupovat. Muž rodinu živí, většinou to tak je, proto má nárok na odpočinek. Jestliže podobnou věc budete řešit v sobotu ráno, dá se předpokládat, že se nedohodnete, vnitřně jste se totiž už připravili na ,,svůj vlastní program“. Obecně by proto mělo platit, že program na víkend si domlouváme alespoň pár dní dopředu. Zvažte, která z víkendových činností je pro vás méně důležitá a tu vyměňte s partnerem za jeho/její volné odpoledne. I když možná budete mít pocit, že ustupujete, není tomu tak. Pouze navrhujete kompromisní řešení a je na partnerovi či partnerce, jak ho přijme.

S přehledem, v klidu a nad věcí

Je jasné, že vám musí podobné věčné dohadování nad tím, co budete o víkendu podnikat, pěkně lézt na nervy. Odtud už je pak krůček k výše zmíněnému výbuchu vzteku. Asi netřeba připomínat, že v hádce se snadno řeknou slova, která se hůře berou zpět. Než se proto pustíte do debaty a´la kdo z koho, zkuste se pořádně několikrát nadechnout, napočítat do deseti, napít se vody, zkrátka se s pomocí nějaké další činnosti rozptýlit, uklidnit. Rady, jak si konstruktivně poradit s hněvem, nabízí ve svém článku "Hněv - je lepší ho zadržet nebo uvolnit?" zkušená psycholožka Mgr. Magda Devátová.

Záchranou mohou být homeopatika, která jsou v rámci samoléčby vhodná zejména na akutní změny nálad. O tom, jaké se pro vás nejvíce hodí, ví nejlépe paní doktorka Hana Váňová a najdete je v článku "Je mi smutno".

Velkým pomocníkem jsou i Bachovy květové esence. Mezi nejznámější a nejrozšířenější kombinací květových esencí patří Rescue produkty, které se dají použít ve všech krizových a šokových situacích, tj, od stavu rozčilení, vnitřního strachu a napětí, až po příjem špatné zprávy a další stavy.

Je totiž daleko účinnější řešit věci v klidu, bez emočního výbuchu. Jestliže i přesto partner nebo partnerka trvá na svém, a domluvit se nechce, v klidu se zeptejte, proč je pro něj jeho/její program zrovna o tomto víkendu natolik důležitý, a zda je ochoten z něj alespoň nějakou část věnovat vám, potažmo rodině. Zjistili jste, že hodlá volno prožívat výhradně podle vlastních představ? Pak už nebude váš vztah jenom o víkendových hádkách, ale o něčem hlubším a rozhodně nijak pozitivním a to už je zcela jiná úvaha, či zamyšlení, chcete-li.

Nedá se s ním/ní domluvit

Možná si teď říkáte, že domluva není možná, když se doma přes týden míjíte. To je sice pravda, ovšem od čeho máme maily, smsky, všelijaké komunikátory a další dorozumívací prostředky. Výhodou takové komunikace je i to, že psaní si můžete dobře rozmyslet, navíc se vyhnete i tónu, který si druhá strana nemusí správně vyložit. A nesporným plus je i staré známé, co je dáno, to je psáno…

Tak co, už máte SPOLEČNÝ program na víkend?

 

zpět
Lucie Pilátová

Autor: Lucie Pilátová, novinářka

"Mám ráda inteligentní humor, napínavé detektivky, dobré víno a jídlo, různé kouty světa, baví mě život a živí mě písmenka."

Moje moto: "... o životě s nadhledem a ironií, jedině tak se totiž z toho všeho nezblázníte:-)"

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze