Když vás slunce sežehne

Léto je v plném proudu a s ním spojené potíže, které mohou nás a naše blízké postihnout. Mezi časté letní nemoci patří sluneční úpal. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Všichni dobře víme, že se před zářením sluníčka musíme chránit, ne vždy tak však činíme. Úpal vzniká pomalu a většinou nevědomky. Pokud se vydáme po ránu na delší výlet, kdy sluníčko ještě nesvítí, nebo jsme u moře a často putujeme do vody a zpět, nebo když hrajeme tenis, jedeme na kole… Možností, jak získat sluneční úpal, je skutečně mnoho.

Sluneční úpal vzniká většinou působením slunečních paprsků na nechráněnou pokožku hlavy, kdy dojde k zarudnutí kůže. V letních měsících je nutné na tuto hrozbu myslet a je-li to možné, na pokrývku hlavy nikdy nezapomínat. Problematické to může být u malých dětí, které většinou pokrývku hlavy nesnesou, a tak s nimi musí rodiče bojovat.

Myslím si ale, že důslednost je v tomto případě na místě. Sluneční úpal vás může postihnout i při nepřiměřeném působení teplého vzduchu. Svůj podíl hraje i dehydratace organismu. Před úpalem se lze chránit dostatkem tekutin, omezením fyzické námahy a pobytu na slunci při extrémních vedrech. Jen si vzpomeňte na to, jak to mají jižanské národy. Pokud jste již někdy navštívili některou ze zemí jižní Evropy, určitě víte, že přes poledne se všechny obchody zavírají a téměř nikde nic nefunguje. Jižané totiž dodržují pravidelnou siestu. A ví proč.

Jak poznáte, že vás postihl úpal?

Kromě toho, že se necítíte dobře a jste velmi unaveni, vás začnou trápit až pukavé bolesti hlavy, zvracení a zvýšená teplota, suchá kůže bez potu. Vadí vám otřesy při nošení i při jízdě autem. V horším případě může dojít i ke ztuhnutí šíje.

První pomoc při slunečním úpalu:

  • Co nejdříve uložte nemocného mimo dosah slunce, do stínu nebo do větrané místnosti.
  • Uvolněte postiženému oděv.
  • Přiložte nemocnému studený obklad na hlavu, ledové obklady třísel.
  • Pokožku můžete zvlhčovat spreji s vodou.
  • Opatrně podávejte tekutiny s minerály (jemně osolená voda, iontové nápoje).
  • Pokud se stav nelepší, vyhledejte lékaře.

Homeopatická první pomoc:

  • Stane se, že se člověk zapomene a usne na sluníčku. Vzbudí se se závratí a slabostí, při stoupnutí se objevuje náhlé zblednutí ve tváři. Zvolte: Aconitum 15 C.
  • Rudý, rozpálený obličej, pulzující bolest hlavy, světloplachost. Užívejte: Belladona 15 C.
  • Když se nemůžete rozhodnout mezi 2 výše uvedenými léky, zvolte Glonoinum 15 C (tento homeopatický lék je na lékařský předpis).

Dávkování: 5 kuliček každou ½ hodinu, se zlepšením prodlužovat intervaly.

zpět
Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilová, šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Poznámka: Tento článek byl napsán pod odborným dohledem MUDr. Evy Kettmannové.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze