Homeopatie pro muže

Často se v ordinaci setkávám s rodinami, kde mají muži (manželé nebo tatínci) odmítavý, či nesouhlasný přístup k homeopatii a léčba jejich dětí nebo partnerek je pak provázena zbytečným napětím v rodině. Na druhé straně léčím mnoho mužů s různými specifickými obtížemi a i tam má homeopatická léčba velmi dobrý efekt.

Ilustrační foto

Někteří z nich přicházejí do ordinace sami z vlastní vůle, jiné posílají kolegové, manželky, nebo přátelé. Ti se většinou seznámí s léčbou až v mé ordinaci. A jaké problémy muže nejčastěji trápí?

PŘEPRACOVANOST

 • přepracovaní podnikatelé nebo lidé s velkou osobní zodpovědností, na které doba klade nadměrně vysoké nároky přicházejí s poruchami spánku, potížemi s trávením, bývají často nervózní, podráždění a neumějí odpočívat. U takových pacientů velmi dobře zabírá lék Nux vomica 15 CH 2x denně 5 granulí. V případě nočního probuzení je vhodné dávku léku v noci ještě znovu opakovat. 

POHYBOVÉ POTÍŽE

 • zdravotní obtíže spojené se sportem. Patří sem podráždění šlach a vazů jednostrannou zátěží - například tenisový loket nebo problémy s ramenními klouby. Každý sportovec velmi ocení lék Arnica montana 9 CH, který podáváme před nebo během sportovní zátěže i po sportování. Lék je velmi účinný na zmírnění následků sportovní zátěže, protože minimalizuje únavu, prodlužuje výdrž, působí proti bolesti, léčí namožené svaly. Lék podáváme častěji, podle množství zátěže, 3 – 6x denně. Je rovněž velmi účinný při jakémkoliv zranění, kde zrychluje hojení a tlumí bolest.
 • lékem pro přetížené a podrážděné šlachy a vazy, jejichž bolestivost se zlepšuje teplem a mírným pohybem, je Ruta graveolens 9 CH - lék podáváme 4x denně 5 granulí až do zlepšení stavu, poté postupně vysazujeme. 
 • dalším lékem pohybového ústrojí je Rhus toxicodendron. Působí na bolest, zhmoždění, ztuhlost, zdřevěnění, které je nejhorší na začátku pohybu – pomalým pohybem či změnou polohy obtíže ustupují (ranní bolesti kloubů, noční neklidný spánek, neschopnost dlouho sedět apod.). Problémy se často objeví poté, kdy se člověk při nebo po zátěži zastaví a prochladne. Rhus toxicodenron můžeme střídat s lékem Colocynthis 9 CH, který pomáhá při akutních, svíravých, křečovitých bolestech často také doprovázených ztuhlostí. Léky podáváme střídavě 4x denně 5 granulí.
 • při bolestech, které se naopak pohybem zhoršují, podáváme lék Bryonia 9 CH, 4x denně 5 granulí. Úlevu přináší naprostá nehybnost, tlak na postižené místo a lokální teplo.
 • ztuhlost a bolest šíjových svalů a krční páteře způsobenou sportem či jednostrannou zátěží léčí Lachnanthes tinctoria 5 CH, 5 granulí 2 – 4x denně. Bolesti svalů se zhoršují pohybem a chladem. Lék je pouze na lékařský předpis.
 • Hypericum perforatum je vhodným lékem při tzv. zablokování zad – „plotýnkách“, kdy nemocného trápí bodavé vystřelující bolesti podél nervů (bolesti vystřelující z bederní páteře do nohy, z ramene do palců dlaně apod.) Lék podáváme v ředění 9 CH, 5 granulí 4x denně.
 • při ústřelu, který vznikne sebemenším prochlazením, promočením či změnou ročního období, funguje dobře lék Dulcamara 9 CH, 3x denně 5 granulí. Pacient, který lék potřebuje, si stěžuje na bolestivé ztuhlé svaly, pocit chladu a pohmožděných končetin. Stav výrazně zhoršuje chladno a vlhko.

VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

V posledních letech přibývá mužů, které trápí vypadávání vlasů. Zdravé vlasy jsou důkazem vnitřní pohody a proto všechny problémy, které souvisí s růstem vlasů, vyžadují komplexní přístup i léčbu. Jednou z příčin, které vedou k vypadávání vlasů, je překyselení organizmu.

K nadměrné kyselosti vede používání rafinovaných potravin, chemických barviv a stabilizátorů, které jsou nejvíce obsaženy v uzeninách, dlouho trvanlivých potravinách, sladkostech ale i nápojích. Stav rovněž zhoršuje pití alkoholu, kromě pití zásaditého piva (v menší míře), kouření a nadměrné množství stresů. Naopak se stav zlepšuje změnou stravovacích zvyklostí, požíváním doporučeného množství ovoce a zeleniny, vysazením cukrů a zvýšením příjmu čisté vody.

 • pro muže, kteří jsou maximálně vyčerpaní, trpí předčasným šedivěním a vypadávání vlasů eventuelně vousů, je vhodným lékem Phosphoricum acidum 15 CH. Podáváme 2x denně 5 granulí (více o léku viz výše).
 • jiným lékem vypadávání vlasů je Arsenicum album 15 CH. Lék je vhodný, pokud vlasy začaly vypadávat po nemoci nebo následkem vyčerpání - kůže hlavy svědí, pálí, loupe se a tvoří se malá ložiska bez vlasů. Pacienti jsou vnitřně neklidní, bojí se o své zdraví, jsou to perfekcionisti, často mají problémy se spánkem (buzení kolem 1 hodiny ranní). Mají potřebu tepla, teplého jídla i nápojů. Mohou trpět i průjmy a nevolností. Lék podáváme 2x denně v dávce 5 granulí.
 • lék Lycopodium je určen pro pacienty, kteří mají nedostatek sebedůvěry, jsou zapomnětliví, nesnáší, když jim někdo odporuje, často trpí nadýmáním a vypadáváním vlasů, které je plošné. Vlasy předčasně šediví a někdy mohou být i lysinky nebo může vypadávat obočí. Stav často vznikne jako následek onemocnění.
 • při úplné ztrátě vlasů, při tvorbě lupů, při vypadávání obočí i řas, je možno podat lék Staphysagria 15 CH. Lék je indikovaný vždy, když se stav objeví po nějakém výrazném psychickém konfliktu (viz výše). Lék podáváme 2x denně 5 granulí.

Pokud má pacient dlouhodobé potíže, vyžaduje jeho stav komplexní léčbu zkušeným lékařem homeopatem.

 

zpět
MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánková, lékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze