Homeopatika
ACONITUM NAPELLUS (Oměj šalamounek)
Okrasná bylina vysoká až 150 cm z čeledi pryskyřníkovitých s mnoha krásnými modrofialovými květy.
ACTAEA RACEMOSA (Cimicifuga racemosa)
Český název této rostliny je samorostlík, patří k čeledi pryskyřníkovitých. Obsahuje estrogeny (ženské pohlavní hormony). Působí na ženský pohlavní systém, svalovou soustavu a nervový systém.
AESCULUS HIPPOCASTANUM (Kaštan koňský, Jírovec maďal)
Krásný až 25 metrů vysoký mohutný strom z čeledi jírovcovitých, původně pravděpodobně ze střední Asie, je okrasou mnohých zahrad a parků. K přípravě matečné tinktury se používá plod stromu se svým obalem
ALLIUM CEPA (kuchyňská cibule)
Přibližně 80 cm vysoká bylina s čeledi liliovitých s charakteristickou chutí a zápachem, která je široce používána v kuchyních celého světa. Své místo má i v lidovém léčitelství (působí proti virům i bakteriím, je močopudná, snižuje hladinu cukru i cholesterolu, zlepšuje trávení).
ALUMINA (oxid hlinitý)
Alumina je oxid hlinitý, bílý krystalický prášek nerozpustný ve vodě a alkoholu.
ANTIMONIUM CRUDUM (Sirník antimonitý, Sb2S3)
V přírodě se vyskytuje v sirné rudě antimonitu, je vyráběn i chemicky. Má podobu jemného šedého prášku s kovovým leskem, který není rozpustný ve vodě. Používá se při výrobě barevných pigmentů, pyrotechniky, ale také v lékařství jako prostředek pro podporu vykašlávání.
ANTIMONIUM TARTARICUM (Vinan antimonito-draselný)
Říká se mu také vinný kámen nebo dávivý kámen. Vyskytuje se ve formě bílého prášku nebo bezbarvých krystalů, které se zvětráváním stávají neprůsvitnými. Dříve se v medicíně používal naředěný ve velkém množství vody na podporu vykašlávání. Jeho název „dávivý“ kámen je odvozen z jeho schopnosti vyvolat zvracení a dávení.
APIS MELLIFICA (Včela medonosná)
ARGENTUM NITRICUM (dusičnan stříbrný, AgNO3)
Chemická sloučenina, ve větších dávkách toxická, používaná k fotografickým účelům a dříve i v lékařství pro antiseptické účinky.
ARNICA MONTANA (Prha chlumní, Prha arnika, Arnika horská)
Voňavá trvalka z čeledi složnokvětých rostoucí na horských pastvinách, kvetoucí od června do srpna. Patří mezi ohrožené druhy chráněné zákonem.
ARSENICUM ALBUM (kysličník arzenitý – As2O3)
Bezbarvý krystalický prášek málo rozpustný ve vodě.
ARSENICUM JODATUM (Jodid arsenitý, AsI3)
Krystalky oranžové barvy.
ARUM TRIPHYLLUM
Rostlina s latinským názvem Arisaema atrorubens patří k čeledi árónovitých. Je to víceletá rostlina. Matečná tinktura se připravuje z oddenku.
AVIAIRE (TUBERCULINUM AVIAIRE)
Bioterapeutikum připravované z ptačího tuberkulinu.
BARYTA CARBONICA (uhličitan barnatý, BaCO3)
Toxický bílý prášek nerozpustný ve vodě ani v alkoholu.