Nutriční poradce doporučuje

 • Zdroj: Shutterstock | Ilustrační foto

  Babí léto přichází

  Se začátkem školního roku se naše životy opět vrací do pravidelného řádu (hlavně nám, rodičům školáků). Začínáme řešit pomůcky, úkoly, svačiny, kroužky, aby byly děti večer zavčas v posteli apod. Zážitky z prázdnin a letní radovánky se zdají být tak vzdálené.

 • Zdroj: Mgr. Martin Jelínek | Ilustrační foto

  Výživa ve sportu

  Tentokrát jsme s výživovým specialistou a aktivním sportovcem Mgr. Martinem Jelínkem zavedli řeč na výživu ve sportu. Dozvíte se také, co by nemělo ve stravě sportovce chybět a jak podpořit regeneraci organismu po zátěži.

 • Zdroj: Shutterstock | Ilustrační foto

  Bez antibiotik to někdy prostě nejde

  Nezatracuji antibiotika. Jsou to léky, které zachránily a stále zachraňují milióny životů. Za jejich užívání ale platíme vysokou daň. Okamžitým důsledkem užívání antibiotik je narušení střevní a vaginální mikroflóry (po dobu až 6 měsíců), narušení mikroflóry sliznic v dutině ústní (také po dobu až 6 měsíců) a hlavně výrazné snížení naší obranyschopnosti proti virům a dalším infekcím.

 • Zdroj: Shutterstock | Ilustrační foto

  Vzhůru proti chřipce!

  Už se bojíte? Pokud čtete noviny, sledujete televizi a občas koukáte na zprávy na internetu, tak zřejmě ano. Není se čemu divit, valí se to na nás ze všech stran. Určitě je třeba opatrnost, vyhýbat se větší koncentraci lidí, mýt si důkladně ruce několikrát během dne a hlavně před jídlem. Velkou pomocí ale mohou být potraviny a některá režimová opatření týkající se jídla. Která to jsou? 

 • Zdroj: Shutterstock | Ilustrační foto

  Novoroční diety

  O dietách jsem psala už mnohokrát a myslím si, že jsem k nim řekla vše. Přesto jsem se k nim pod tíhou „zaručených rad“ rozhodla znovu vrátit a napsat několik zásad, na které bychom při novoročních dietních předsevzetích neměli zapomínat. 

 • Zdroj: Mgr. Martin Jelínek | Ilustrační foto

  Výživa a stravování v dětství

  Výživový specialista a autor několika odborných knih o výživě Mgr. Martin Jelínek nám odpověděl na několik otázek zaměřených na téma výživy dětí. 

 • Ilustrační foto

  Vitamin C – přírodní versus syntetický

  Na podzim nyní přichází do lékárny stále více zákazníků žádajících přípravky s vitaminem C, protože chtějí posílit imunitu a být celou zimu zdraví. Ano, vitamin C podporuje imunitu a má spoustu dalších tělu prospěšných funkcí. Ovšem není vitamin jako vitamin a je rozdíl mezi přírodní formou a formou syntetickou, tj. uměle vyrobenou v laboratoři. Přírodní vitamin C je látka složená z několika dalších látek. Jednou z jejích složek je i kyselina askorbová. Ale kyselina askorbová není vitamin C! 

 • Zdroj: Mgr. Martin Jelínek | Ilustrační foto

  O výživě těla i duše - rozhovor s Mgr. Martinem Jelínkem

  Mgr. Martin Jelínek, lektor a autor řady kurzů a knih zabývajících se zdravou výživou a změnou životního stylu, je známý svým celostním přístupem ke zdraví, stravování a sportu. Absolvovala jsem několik jeho kurzů a všechny předčily má očekávání. Z informací získaných na kurzech stále čerpám ve svém pracovním i soukromém životě. 

 • Ilustrační foto

  Zácpa – nestyďme se o ní mluvit

  Jednou ze základních otázek, kterou by klienti při prvním setkání s nutričním poradcem měli slyšet, je otázka na správné vyprazdňování, tedy na pravidelnou stolici. Nejen proto, že zácpa výrazně komplikuje hubnutí, ale zejména proto, že může v případě chronických potíží vést k oslabení imunity a ke vzniku celé řady závažných onemocnění (vznik polypů ve střevě, onkologické onemocnění střev a konečníku aj.). A také pro její poměrně častý výskyt (až 30 % mezi dospělými). 

 • Zdroj: Lucie Nestrašilová | Ilustrační foto

  KPZ do aktovky aneb tip na zdravé mlsání ve škole

  Co dělat, když mají děti ve škole hlad, svačina je snědená a do oběda ještě daleko? 

 • Ilustrační foto

  Máte trápení s bolestmi hlavy? A víte, že může souviset s jídlem?

  Mne naštěstí bolesti hlavy netrápí, ale mé klienty ano. Někteří z nich trpí „pouze“ bolestmi hlavy, jiní pak migrénami. Bolestí hlavy je dle Mezinárodní společnosti pro bolest hlavy více než 150 různých tipů. Mohou být způsobeny úrazem, poraněním krční páteře, intoxikací cigaretovým kouřem, nedostatkem spánku, kolísáním krevního tlaku, hormonálními výkyvy atd. Někdy trvá dlouho, než nemocný odhalí souvislosti, a někdy je bohužel nenajde nikdy.

 • Ilustrační foto

  Byliny pro mne nejsou bylinky

  Když se řeknou bylinky, vybavím si majoránku, bazalku nebo oregano. Skvělé přísady do jídla, které nejen chutnají, ale mají i příznivý vliv na zdraví. Můj článek se však nebude týkat těchto bylinek. Chci se s vámi podělit o příběh své klientky, paní Aleny. 

 • Ilustrační foto

  Hydratace těla aneb proč je tak důležitý pitný režim

  V létě nás počasí dokáže občas velmi překvapit – hlavně ta vedra! Obzvláště organismus malých dětí a starších lidí je k dehydrataci náchylnější. Dehydratace je stav narušení vnitřní rovnováhy organismu v důsledku ztrát tekutin. Tekutiny ztrácíme pocením, dýcháním, močí, stolicí a zvracením. I zdravý organismus se ve vysokých teplotách může rychle dostat do stavu dehydratace, a proto je dobré tomu raději předcházet.

 • Ilustrační foto

  Zkoušeli jste někdy hladovět?

  Já ano. Půst držím celkem pravidelně, vždy za úplňku, někdy i v novoluní. A jednou za rok si jednodenní půst prodloužím na 3 dny. Důvodů je více, ale tím hlavním je odlehčit trávení, zkrátka dát mu na jeden den volno. Při úplňku je hladovění snazší, tělo snáší hlad daleko lépe než v jiné dny. Tedy alespoň u mne to tak funguje.

 • Ilustrační foto

  Cvičte, cvičte, cvičte – očima!

  Když je člověk mladý, bere spoustu věcí samozřejmě. Vyprané prádlo, pečivo ve spíži i toaletní papír na stojanu. Stejně je to i se zdravím. Tedy pokud mu choroba či úraz nedá životní lekci. Postupem času si člověk začíná některých věcí vážit (já z těch výše uvedených všech), ale zdraví asi nejvíce. A o očích to platí dvojnásobně. I když je slepota v pořadí postižení až na třetím místě (za mentálním postižením a hluchotou), je pro nás představa, že o zrak přijdeme zcela, děsivá.

zpět
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze