Pečený čaj - to pravé pro zimní čas

I když jsou Vánoce už dávno pryč a nám nezbývá, než se těšit na ty další, zima stále nekončí a možná nás čeká ještě pořádná sněhová nadílka i mrazivé dny. 

Ilustrační foto
Zdroj: Ing. Ludmila Pszczolková

Můj pečený čaj není z běžných letních přebytků, dnes jsem ho udělala z citrusů. Mám totiž to štěstí, že si můžu koupit domácí citrusy – zní to nezvykle, ale je to tak. Objednávám si ovoce od drobných zemědělců z Kréty. Mladí manželé z Ostravy, velcí nadšenci a milovníci Kréty, zkouší nový projekt – dovoz ovoce. Vždy nasmlouvají dodávku od konkrétního zemědělce, a já u každého ovoce vím, kdo ho vypěstoval. A tak jsem si před 14 dny přivezla zásilku pomerančů od pana Stefanose a mandarinky a grepy od pana Christose.

Ovoce je velmi dobré, pomeranče jsou neuvěřitelně sladké a šťavnaté. Bohužel se ale velmi rychle kazí. Proto jsem se dnes rozhodla udělat z kousků, kterým hrozí zkáza, pečený čaj. Dříve jsem ho dělala z bio ovoce, ale to pak měl skoro cenu zlata...

Takže jsem citróny, mandarinky a pomeranče opláchla a nakrájela na kousky, přidala domácí jablíčka, celý balíček kustovnice a šťávu z dalších citrónů. Celé jsem to posypala cukrem (nejen kvůli chuti, ale hlavně kvůli konzervaci) a kořením (celá skořice, badyán, kardamon) a dala péct asi na 30 min. na 160 st. Kdybych měla, přidala bych třeba sušené švestky, brusinky, nebo hrozinky.

Horké ovoce jsem naplnila do různých skleniček a nechala vychladnout. Vždy mám čaj v lednici, pro jistotu. V pekáči mi zůstal malý zbytek, a tak jsem ho zalila převařenou horkou vodou a rozhodla se, že vám o tom napíšu.

Přeji dobrou chuť! :-)

zpět
Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková, nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Plná verze