Akutní bolest uší u dětí
Mnoho malých dětí trápí bolesti uší. Je-li batole příliš malé, neumí přesně říci, co ho bolí. Pokud jde o bolest ucha, rodiče ji většinou poznají tak, že má dítě ouško načervenalé, chytá se za něj a je plačtivé. Bolest uší se objevuje nejčastěji při silné rýmě. Malé děti neumějí smrkat, odsávání hlenů je nepříjemné a ne vždy se podaří předejít nahromadění hlenů a bolesti uší zabránit.

Co dělat při akutních bolestech uší?
- Pokud se bolesti uší objeví náhle okolo půlnoci, homeopatický lék první pomoci bude
Aconitum 9 CH v dávkování 5 granulí po ½ hodině až do vymizení bolesti. - Snažte se udržet dítě v klidu, zvýšený průtok krve bolest zhoršuje.
- Prokapejte nos nosními kapkami.
- Vykapejte dítěti uši, například lihovými kapkami do uší, které jsou volně prodejné s obsahem kyseliny borité a lihu. Před aplikací je doporučujeme ohřát na pokojovou teplotu. Ze začátku vykapávejte ucho přibližně každou 1/2 hodinu asi 3-4x, následně 4-5x denně.
K léčbě počínajícího zánětu můžete použít tato homeopatika:
- Ferrum phosphoricum 15 CH – bolest ucha nastupuje pozvolna, teplota do 38 st. C.
- Belladona 15 CH - náhlé bolesti uší pulzujícího charakteru, červený horký obličej, vysoká teplota
- Chamomilla 15 CH – vhodná pro děti, které jsou velice přecitlivělé na bolest, snadno se podráždí, mívají záchvaty zlosti, při potížích je nic neuklidní, pořád se něčeho dožadují.
- Capsicum anuum 15 CH - vhodný na pálivou bolest ucha.
Dávkování: rozpustit 10 granulí homeopatického léku v malé PET lahvi v čisté vodě a odpíjet každých 15 minut, se zlepšením intervaly prodlužujte. Léky lze i kombinovat.
V ideálním případě je možné přidat Aviaire 1x denně 5 granulí, tento homeopatický lék je na lékařský předpis. Kliničtí homeopaté tento lék předepisují svým pacientům i preventivně 1-2x měsíčně v zimním období.
V rámci léčby můžete vyzkoušet i Kneippovu metodu - obklad z hořčičné moučky. Je to starý domácí prostředek užívaný na lehký zánět uší, který dobře snášejí i děti.
Jak na to: Z trochy hořčičné moučky a trochy horké vody umíchejte řídkou kaši. Pak ji natřete na šátek nebo kapesník a na 15 minut přiložte na zanícené ucho.
Pokud bolesti uší nebo vysoké horečky i přesto přetrvávají a do několika hodin nevymizí, je nutno navštívit LÉKAŘE! Hnisavý zánět středního ucha je nutné léčit antibiotiky.
Když lékař usoudí, že je nutné ouško píchnout nebo bubínek praskne sám, následné hojení se pomocí homeopatických léků urychlí.